Malík napadl herečku a zpěvačku loni v létě koncem července ve zkušebně skupiny Anacreon v Jemníkách kousek od Kladna.

Z neznámých důvodů ji při odchodu ze zkušebny zezadu praštil půllitrem, povalil ji na zem a začal škrtit. Dívka se snažila jeho sevření bránit, Malík ji proto udeřil dvěma lahvemi s pivem do hlavy.

Zelníčkové se pak podařilo kousnout útočníka do malíčku, sevření povolilo a dívka mohla utéci k sousedům, odkud zavolala pomoc. Malík se poté schoval do křoví u nedaleké zastávky, kde ho po několika hodinách objevil přítel Zelníčkové.

„Není vůbec žádných pochyb o tom jaká zranění, kdy a jakým mechanismem poškozená utrpěla,“ měl jasno předseda soudního senátu Robert Pacovský.

Svým způsobem mu rozhodování ulehčil sám obžalovaný Malík, který se víceméně přiznal a vypovídal téměř shodně jako napadená dívka, jejíž výpověď má Pacovský za věrohodnou.

Malíkovi však soud neuvěřil tvrzení, že se po první ráně půllitrem — na kterou si údajně nemůže vzpomenout — snažil Zelníčkovou utišit. Mladík tvrdil, že chtěl mít klid na přemýšlení co dál. „S touto verzí se soud nemohl ztotožnit,“ podotkl Pacovský.

Napadená herečka Veronika Zelníčková

Napadená herečka Veronika Zelníčková

FOTO: Repro Super.cz/facebook Anacreon

„Máme za to, že měl obžalovaný v úmyslu poškozenou usmrtit. Pokud by chtěl ten útok po jejím utišení ukončit, tak tak učinit mohl, nicméně pokračoval dál,“ dodal soudce s tím, že pokud by Malík skutečně chtěl Zelníčkovou pouze utišit, mohl jí to dát najevo verbálně nebo aspoň gestem.

Samotný útok Pacovský označil za brutální a zákeřný, neboť byl veden masívním skleněným půllitrem, zezadu a nečekaně. Malík v té době navíc vážil asi o osmdesát kilo více než Zelníčková.

„Poškozená útok přežila díky tomu, že se jí v dané situaci podařilo vyvinout maximální možnou aktivitu, aby se útoku obžalovaného ubránila,” konstatoval soudce.

Snížený trest

Trestní sazba v tomto případě je 10 až 18 let, soud ovšem sáhl k mimořádnému snížení o dva roky.

Podle soudu pro Malíka hraje jeho dosavadní trestní bezúhonnost, jistá projevená lítost nad činem či samotné přiznání. Soud vzal v úvahu i posudky znalců, podle kterých byly Malíkovy ovládací schopnosti v důsledku jeho zdravotního stavu spojeného s cukrovkou do jisté míry omezené. U Malíka je také podle znalců dobrá možnost jeho opětovného začlenění do společnosti.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Waldemar Malík přichází k soudu (archivní video)

Malík se v závěrečné řeči příliš nerozpovídal. „Chci jenom říct, že mě opravdu mrzí, co se stalo,“ pronesl k soudu obžalovaný. „Byl bych rád, aby bylo posuzováno objektivně a nejen podle médií, jak to bylo včera prezentováno ve zprávách,“ dodal.

Pokus o krádež i podvod

Mladík před soudem tvrdil, že si první ránu nepamatuje a sváděl to na svůj zdravotní stav — večer po útoku byl prý s hyperglykemickým záchvatem hospitalizován v nemocnici.

Krádež peněženky Zelníčkové s deseti tisíci korunami a kreditními kartami nejprve vysvětloval tak, že to byl omyl, posléze zase tvrdil, že o krádež nešlo, protože mu prý Zelníčková dlužila deset tisíc, a on si jen bral, co bylo jeho.

Soud Malíka odsoudil také za podvod, protože si v půjčovně vypůjčil fototechniku v celkové hodnotě 61 tisíc, kterou obratem prodal v zastavárně na pražském Smíchově za 25 tisíc korun.