Soudce Ivo Zelinka v rámci dokazování totiž konstatoval, že i přes výzvu magistrátu Trpišovský stále ještě neodevzdal řidičský průkaz. Trpišovský to vysvětloval tím, že čtrnáct dní poté, co si vyslechl rozsudek, mu odcizili ve Francii na vánočních trzích peněženku. „Volal jsem tam, že jim ho nemůžu vrátit. Udělal jsem si nové doklady kromě řidičského průkazu,“ uvedl Trpišovský. „Přišel jsem o kreditní karty, řidičák, občanský průkaz, průkaz pojištěnce. To opravdu tak bylo,“ dodal. Na magistrátu mu údajně bylo řečeno, že ztrátu řidičského průkazu musí doložit.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Soud ale nepřesvědčil. „Je zajímavé, že ve vztahu k ostatním dokladům byl schopen vyvinout příslušnou aktivitu, pouze ve vztahu k tomu řidičskému průkazu se choval značně ledabylým přístupem,“ podivil se soudce.

Zelinka také zdůraznil, že neodevzdání řidičáku je trvajícím deliktem. „Což fakticky páchá od doby vyhlášení odsuzujícího rozsudku do současné doby, takže ten přestupek je páchán několik let,“ dodal soudce s tím, že Trpišovský tak nedostál své povinnosti coby řidič a fakticky se chová v rozporu s platnými předpisy. Rozhodnutí není pravomocné, Trpišovský si může podat stížnost.

Dobrovolní hasiči i husité

Trpišovský žádal o podmíněné upuštění od zákazu řízení po uplynutí poloviny sedmiletého trestu. „Ten kalich podle našeho názoru vypil až do dna a ten kříž si nepochybně ponese ještě dlouho s sebou,“ prohlásil Trpišovského obhájce Michal Pacovský s tím, že jeho klient vede řádný život, ke kterému potřebuje řídit auto. „Činnost potřebuje vykonávat nejen z hlediska své podnikatelské činnosti, ale i pro svou rodinu,“ dodal Pacovský.

Trpišovského vybržďovací incident označil za ojedinělý exces a podnikatel prý vede řádný život. Svou žádost Trpišovský doložil dobrozdáním od sboru dobrovolných hasičů Sázavka, jehož aktivit se údajně pravidelně účastní a pomáhá s jejich organizací, a také od Husitského centra, o.p.s. , jemuž pomáhal rekonstruovat prostory a zkušebnu.

Aleš Trpišovský, známý z kauzy vybržďování řidičů na D1, u Krajského soudu v Praze

Aleš Trpišovský, známý z kauzy vybržďování řidičů na D1, u Krajského soudu v Praze

FOTO: ČTK

Pacovský označil formální nenahlášení ztráty řidičského průkazu za administrativní nedostatek. „Prosím soud o navrácení ŘP, abych se mohl vrátit do veřejného života,“ řekl na závěr jednání Trpišovský s tím, že ho především zničila medializace případu. Po rozsudku prý přišel o stavební firmu a v současnosti podniká v autoservisu v Čakovicích.

Trest mu zrušila amnestie

Trpišovský dostal před čtyřmi lety dvouletou podmínku a sedmiletý zákaz řízení za vybržďování, respektive pokus o ublížení na zdraví. Podnikatel v roce 2010 nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo.

Původně byl Trpišovský obžalovaný z pokusu o těžké ublížení na zdraví, za což mu hrozilo až dvanáct let vězení. Vzhledem k tomu, že nikdo nebyl zraněn, soud podnikatele potrestal za přečin ublížení na zdraví. Trpišovského prohřešek navíc nebyl podle soudu natolik nebezpečný jako například jízda jiného silničního piráta Luboše Laciny, který pomalejší auto dokonce vytlačil mimo dálnici, za což dostal pět let vězení. [celá zpráva]

Video

Luboš Lacina vytlačil auto ze silnice. Archivní video. Zdroj: TV Prima

Trpišovského trest v roce 2013 nakonec zrušila prezidentská amnestie Václava Klause, která se ale na zákaz řízení nevztahovala. Trpišovský se snažil domoci zrušení zákazu řízení u Nejvyššího soudu, ten mu ale dovolání zamítl. Podnikatel proto podal před dvěma lety stížnost k Ústavnímu soudu, i ten ji jako neopodstatněnou zamítl.