Hlavní obsah

Soud zrušil osvobozující verdikt nad exnáměstkem Šiškou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující verdikt nad bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou a znalcem Vladimírem Smejkalem. Kauzu miliardové zakázky pro firmu IBM vrátil k dalšímu projednání Městskému soudu v Praze, který v únoru konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestnými činy. Odvolací senát rozhodl v neveřejném zasedání.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Vladimír Šiška u soudu. Archivní snímek

Článek

Vrchní soud zrušil rozsudek v polovině září. Vyhověl tak státnímu zástupci, který se proti zprošťujícímu rozsudku odvolal okamžitě po jeho vyhlášení. Šiška i Smejkal vinu popírají.

Obžaloba viní Šišku z toho, že chtěl pro IBM nezákonně zajistit zakázku na dodání systému, který by kontroloval posudkové lékaře a zabránil zneužívání sociálních dávek. Smejkal pak údajně pro ministerstvo vypracoval nepravdivý posudek, podle nějž nemohla požadovanou službu poskytnout žádná jiná firma než IBM. Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na krok ministerstva stěžovala softwarová společnost SAS Institute.

Údajně není důkaz

Státní zástupce viní Šišku z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce viní z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Šiškovi hrozí až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest.

Pražský městský soud v únoru konstatoval, že pro žalobcovy závěry nesvědčí jediný přímý důkaz. Nepodařilo se prý prokázat, že IBM v inkriminované době skutečně nebyla jedinou společností, která mohla českému státu daný produkt poskytnout. Soudce také poukázal na to, že náměstek nebyl jediný, kdo se na procesu výběru dodavatele podílel.

Další soud je u konce

Závěrečnými řečmi ve čtvrtek pokračoval další soud, ve kterém je také obžalován exnáměstek Šiška. Státní zástupce pro něj navrhl šestiletý trest vězení za zvýhodnění firmy Fujitsu Technology při zadání zakázky na výplatu sociálních dávek. Druhému obviněnému, kterým je někdejší ředitel odboru ministerstva vnitra Miroslav Duda, navrhl žalobce tříletý podmíněný trest. Oba muži vinu odmítají.

Státní zástupce Zdeněk Matula vyčítá Šiškovi to, že zakázku zadal bez výběrového řízení namísto toho, aby dodavatele systému nechal vybrat v otevřené soutěži. Prý k tomu v roce 2011 s vědomím Dudy účelově využil rámcovou smlouvu, kterou mělo s Fujitsu Technology od roku 2008 uzavřenou vnitro. "Pan obžalovaný Šiška se sám rozhodl, že to tak bude dobré. Na ministerstvu práce a sociálních věcí k tomu neproběhla žádná studie proveditelnosti nebo výhodnosti," řekl ve čtvrtek státní zástupce.

Soud: Duda se k tomu postavil víc čelem

V přednesu, který trval 1,5 hodiny, Matula navrhl uznat oba muže vinnými ze zneužití pravomoci, sjednání výhody a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Šiška si podle něj zaslouží šestileté odnětí svobody a měl by také nahradit škodu ve výši uvedené v obžalobě, tedy 282 miliónů korun. Ministerstvo práce chce, aby mu oba obžalovaní společně zaplatili výrazně více - 529 miliónů korun.

Podle Matuly by měl soud odkázat úřad se zbytkem nároku na občanskoprávní řízení. Pro Dudu žalobce požaduje podmíněný trest s pětiletou, tedy maximální možnou zkušební dobou. Trestní sazba v rozmezí pěti až 12 let by pro něj prý byla nepřípadná. "Zohledňoval jsem i jeho přístup, postavil se k tomu víc čelem," podotkl Matula.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám