Jirounek si podle obžaloby opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Směnka má svůj původ v roce 2002, kdy prý peníze Vařekovi půjčil muž, který žil jako bezdomovec v Praze. Směnka pak prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který je druhým obžalovaným v této kauze. Soud upustil od jeho potrestání, protože v jiné kauze dostal mnohem vyšší trest, než který mu hrozil nyní.

Nová audionahrávka 

Soud oba muže dříve zprostil obžaloby. Odvolací soud toto rozhodnutí zrušil, nařídil doplnění důkazů, a tak se musel kauzou zabývat znovu. Jedním z důkazů, který změnil původní rozhodnutí, byla audionahrávka policie pořízená při vyšetřování jiného případu, který se týkal mafiánské skupiny zabývající se paděláním směnek.

Tento gang nejspíš Jirounkovi směnku zajistil. "Soud má za nesporné, že byla uplatněna falešná směnka," řekl předseda trestního senátu Ivo Zelinka. Podle soudu si opatřil a uplatnil směnku úmyslně a reagoval tak na žalobu ze strany Vařeky, který chtěl po Jirounkovi vymáhat podobnou částku, kterou předtím investoval do Oleo Chemical.

Jirounek po jednání uvedl, že ho zcela rozdílný rozsudek překvapil. Podle něj se totiž při novém soudním jednání neobjevily žádné nové důkazy. "Nepřineslo to nic nového, co by mělo svědčit ve prospěch obžaloby," podotkl Jirounek.

Figuruje i v dalších případech

Obžaloba měla původně i druhou část, podle které si Jirounek v letech 2009 a 2010 půjčil od Vařeky přes 96 miliónů korun. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty, a peníze utratil pro vlastní potřebu. Tato tvrzení obžaloby však nebyla prokázána a šéf petrochemické firmy byl v této části pravomocně zproštěn obžaloby v loňském roce.

Jirounek figuruje i v dalších případech. Jeden z nich, který se projednává před pražským městským soudem, se týká údajného vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, kde figuruje s obchodním partnerem Michalem Urbánkem, lobbistou Ivo Rittigem a dalšími. Další kauza se týká údajného úvěrového podvodu, za který jej soud nepravomocně poslal na pět let do vězení. Odvolací soud však tento verdikt zrušil a justice bude muset případ znovu projednat. Jirounek v minulosti odmítl obvinění i v těchto kauzách.