Incident se stal 6. února. Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, v úterý u soudu popsal, že si zbraň opatřil na benzinové pumpě týden před demonstrací, údajně na svou obranu.

„V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu,” vysvětlil, proč na Loretánském náměstí osmkrát vystřelil do vzduchu. Dostal se totiž na pódium mezi hlavní řečníky a „nikdy nestál před tolika lidmi”.

Podle rozsudku vystřelil Borovička nejméně osmkrát, a to se slovy „blaničtí rytíři jsou připraveni”.

Nepřijatelné chování

„Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky,” konstatovala soudkyně Vlasta Langhamerová.

Video

Demonstrace na Hradčanském náměstí v Praze. Zdroj: Novinky

Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.

Při únorových protiimigračních demonstracích zasahovala policie v hlavním městě u několika potyček a incidentů, většinu vyhodnotila jako přestupky.

Nejzávažnějším činem byl útok na sociální centrum Klinika skupinkou maskovaných lidí. Výrazný byl také incident v Thunovské ulici, kde skupinka odpůrců migrace zaútočila na účastníky pochodu na podporu uprchlíků.