Soud rozhodl již na konci března, obžalovaný byl uznán vinným ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy.

„Byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 24 měsíců. Zároveň bylo rozhodnuto o povinnosti nahradit škodu České republice v celkové výši 3 488 Kč jako náhradu nákladů vzniklých Policii ČR při zákrocích souvisejících s trestnou činností obžalovaného,“ konstatoval Dvořák.

Již dříve Novinky informovaly, že pachatel vyšetřovatelům řekl, že nevěděl, co si od činu sliboval. Nechtěl prý splácet půjčky, a tak si myslel, že když ohlásí bombu a půjde pak do vězení, že nebude muset platit své závazky. [celá zpráva]

Volal třikrát

Třicetiletý muž z Olomoucka podle policie svůj nápad zrealizoval 21. listopadu. Nejprve kolem poledne zatelefonoval na linku 158 s tím, že na hlavním nádraží v Brně je uložena bomba. Nádraží bylo prohledáno za provozu. O pár hodin svou akci zopakoval, přičemž poslal SMS městské policii. Prohlídka večer opět proběhla za plného provozu a bez omezení.

Anonym však usoudil, že to nestačí, a druhý den kolem osmé hodiny večer zavolal na linku 158 a oznámil bombu na hlavním nádraží v Praze. Prohlídka tam trvala dvě hodiny, policisté prohledávali vlaky ve stanici a další nebyly na nádraží vpouštěny. Nezastavovalo ani metro.

České dráhy v březnu uvedly, že v případu brněnského nádraží jim nevznikly žádné škody. V případě Prahy mluvčí drah Kateřina Šubová vzkázala, že společnost sčítá škody za ujeté přípoje a podobně. „Uplatnit škody nám zákon umožňuje až do zahájení hlavního líčení a učiníme tak,“ uvedla.

Policie dráhy prý neinformovala 

Dvořák však Novinkám potvrdil, že nikdo další se do rozsudku s nárokem na náhradu škody nepřihlásil. Podle pátečního vyjádření Českých drah je zvykem, že o vedení trestních řízení je policie informuje spolu se žádostí o vyčíslení škody.

„V poptávané věci jsme nebyli ze strany orgánů činných v trestním řízení o těchto skutečnostech vyrozuměni, získali jsme je prostřednictvím médií na počátku března. Obviněný byl ve věci odsouzen dříve, než jsme mohli výši škody spolehlivě zjistit a zdokumentovat,“ sdělila mluvčí Šubová.

Doplnila, že případné vymáhání škody vůči pachateli v civilním řízení, dráhy zvažují. „Bereme přitom v úvahu i další veřejně dostupné informace o pachatelových majetkových poměrech,“ shrnula mluvčí.