Jak celý problém probíhá, líčí server na základě zkušenosti jednoho německého turisty z Drážďan. Svůj vůz nechal na placeném parkovišti, a když se k němu vrátil, poznávací značky byly pryč. Místo nich měl za stěračem lístek s telefonním číslem. Zavolal na ně a muž na druhé straně mu anglicky řekl, že značky může dostat zpátky, když zaplatí 500 eur (13 500 korun).

Turista se obrátil na policii, která mu však nebyla s to pomoci. Protože bez poznávacích značek vozidlo nesmí v České republice, stejně jako v Německu nebo Rakousku, jezdit, musel zavolat odtahovou službu, aby auto přepravila do Drážďan. Štěstí měl v tom, že jako člen německého automotoklubu nemusel za tuto službu zaplatit.

Počet poškozených neznámý

Podle Südwest Presse česká policie uvádí, že během jednoho dne je takovýchto případů nahlášeno i 30. To ale odmítl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

„Máme zatím nahlášeno několik takových případů, rozhodně bych nemluvil o nějakém čísle. Jednotlivé případy se totiž centralizují na jedno pražské oddělení, které je bude vyšetřovat společně, proto celkový počet neznáme," řekl Novinkám Hulan.

Prozatím nemá ani informace o konkrétních částkách, které měli pachatelé chtít. Celkový počet případů zřejmě bude znám až příští týden.

„Co dělat?” táže se v závěru svého materiálu Südwest Presse. „Platí stará rada: do Prahy nejezdit autem. Ani podzemní garáže hotelů nejsou bezpečné. Mohlo by se cynicky dodat, že město je stejně stále ucpané, a navíc řidiči si kvůli nulové hladině alkoholu v krvi nemohou dát ani české pivo, protože kontroly jsou přísné. Vytvoření zvláštní komise alespoň ukazuje, že se příslušné pražské úřady tímto problémem přece jen zabývají,” dodává Südwest Presse.