Nehoda se odehrála 9. září u obce Chomutice. Jak řidič sám uvedl, jel rychlostí asi 90 km/h a ve chvíli, kdy předjížděl kamión, si na poslední chvíli všiml, že v protisměru jsou cyklistky. Levou části auta VW Polo do nich narazil.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Policie muže, který je v částečném invalidním důchodu, obvinila z usmrcení z nedbalosti a zadala znalecké posudky. Vyšetřovatelé zjistili, že muž se ambulantně léčí s bipolární afektivní poruchou a byl také kvůli tomu hospitalizován.

Dvě cyklistky podlehly těžkým zraněním

Kolo jedné z cyklistek

FOTO: Policie ČR

Poněvadž se u něj projevovaly i manické fáze nemoci, lékařka muži sdělila, že nesmí řídit auto a po manželce požadovala, aby zamezila přístupu svého manžela ke klíčům od auta. Podle lékařky ovšem šlo o dočasný stav, který ustoupí a muž bude moct opět řídit.

Rozhoduje se o ochranné léčbě

Kvůli zdravotnímu stavu byl rovněž zadán psychiatrický posudek. „Obviněný v době spáchání trestného činu trpěl bipolární afektivní poruchou - manickou epizodou od června 2015 a plně se projevovala v srpnu a září,“ píše se v usnesení s tím, že řidič nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání a nebyl schopen své jednání ovládat.

Dvě cyklistky podlehly těžkým zraněním

Ženy stály na kraji silnice

FOTO: Policie ČR

Znalec na závěr konstatoval, že muž není schopen řídit auto a navrhl uložit mu ochrannou psychiatrickou léčbu ústavní formou.

„Ze závěrů znaleckého posudku jednoznačně vyplývá, že obviněný není za spáchaný trestný čin odpovědný pro nepříčetnost, a proto nezbývá než trestní stíhání zastavit,“ konstatoval v usnesení, jež nabylo právní moci v únoru, dozorující státní zástupce Petr Krupka.

„Okresní soud zatím o ochranné léčbě nerozhodl. Je předvolaný znalec, který se vyjádří k zdravotnímu stavu muže,“ doplnil v úterý žalobce.

Bipolární porucha je závažné duševní onemocnění, která se projevuje výraznými výkyvy nálad. Povznesenou náladou, zvýšeným sebevědomím, impulsivním jednáním.

Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postižený je snadno iritován i sebemenšími maličkostmi. Nemocný trpící mánií bývá nadměrně sebevědomý, veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, zrychlenou řeč, rychlé střídání myšlenek, je sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy.

Zdroj: Wikipedie