Odvolací senát soudce Martina Zelenky předchozí rozsudek Městského soudu v Praze zrušil a rozhodl znovu. Při sedmiletém trestu se má Vietnamec podrobit ústavní sexuologické, protialkoholní a protitoxikologické léčbě. Podle Zelenky se prokázalo, že ženu násilím nutil, aby s ním zůstala, a dopustil se tak pokusu o vydírání. Ohledně náhrady škody odkázal poškozenou ženu na občanskoprávní řízení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle soudu se neprokázalo, že by muž měl v úmyslu vraždit se sexuálním motivem, jak tvrdí obžaloba. Například soudní znalec přirovnal útok ke způsobu, jakým své oběti zabíjeli spartakiádní vrah Jiří Straka nebo kanibal Ladislav Hojer.

Znehybnění nemusí mít za následek smrt.soudce Martin Zelenka

Hlavním důkazem byly biologické stopy, které obžalovaného jednoznačně usvědčily z napadení. Zelenka vysvětloval, že se senát důkladně zabýval kamerovými záznamy. Je na nich prý patrný první útok a rdoušení, muž ale měl „určitou kontrolu nad svým jednáním", míní soudce.

Oběť chtěl znehybnit

Soudní znalci u obžalovaného zjistili poruchu, při které potřebuje oběť znehybnit. Zelenka ale uvedl, že „znehybnění nemusí mít za následek smrt”. Mužovo chování prý nicméně směřovalo k těžké újmě. Při nynější kvalifikaci odvolacího soudu mu hrozilo pět až 12 let vězení.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté odvádějí Trana chvíli po zadržení. Zdroj: Novinky

Přitížilo mu, že čin spáchal v podmínce za majetkovou trestnou činnost. Zelenka naznačil, že otázky může vzbuzovat rozhodnutí o léčbě a zároveň následném vyhoštění. Podle soudce se na první pohled mohou obě opatření „vzájemně tlouct". „Je na věznici, aby zařídila odsouzenému v průběhu výkonu trestu léčbu. Nic nebrání tomu, aby byla dokončena, a pak byl obžalovaný vyhoštěn," zdůvodnil Zelenka.

Byla v dobré kondici

Incident se stal 13. prosince v Holušické ulici. Třiadvacetiletá dívka se vracela nočním autobusem z večírku v centru Prahy a měla pocit, že ji někdo sleduje. Přesto se rozhodla dojít sama domů. U vchodových dveří ji opilý Tran dostihl, povalil na zem, bil do hlavy a rdousil. Dívka na chvíli ztratila vědomí, poté se probrala a doběhla k domovním zvonkům, kde se snažila zburcovat sousedy.

Útočník pak z místa utekl a dívka se schovávala mezi zaparkovanými auty, dokud nepřijela policie. Z útoku vyvázla se zlomeným nosem, monokly a modřinami. Podle soudu přežila jen díky své vynikající fyzické kondici, která jí umožnila aktivní obranu. Soudní znalci uvedli, že muž pravděpodobně trpí sexuálním sadismem. Pro takzvané „znehybňovače” je zdrojem sexuálního vzrušení manipulace s nehybným tělem oběti, nikoliv samotný pohlavní styk, uvedli při hlavním líčení.