Podle informací Práva zrušil pražský městský soud nepravomocné rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, jímž měl být podnikatel propuštěn na svobodu. Proti němu se odvolal státní zástupce.

„Rozhodnutí bylo neveřejné a nemůžeme je komentovat, dokud nebude doručeno účastníkům řízení,“ řekla Právu mluvčí městského soudu Markéta Puci.

„Mohu pouze potvrdit, že jsme příkaz k propuštění vězně dnes odpoledne nedostali,“ uvedl Jiří Dolejší, mluvčí pankrácké věznice.

Pokud by soud Smetokovi vyhověl, musel by být neprodleně propuštěn.

Pátá žádost

Obvodní soud pro Prahu 4 vyhověl jeho žádosti o podmíněné propuštění na konci května, kdy Smetkovu žádost posuzoval už po páté. Naposledy mu vyhověl loni v červnu. Městský soud však usnesení zrušil a věc vrátil na obvod k novému rozhodnutí.

Strůjce miliardového podvodu s více než tisícovkou poškozených je podle vedení pankrácké věznice vzorným vězněm. Městský soud Smetkovy žádosti o propuštění v minulosti rušil s tím, že se odsouzený nesnaží splácet obří škodu.

Za Smetku se naopak postavila část okradených klientů H-Systemu sdružených ve Stavebním bytovém družstvu Svatopluk s tím, že na svobodě může Smetka spíš splácet své závazky, než když bude za mřížemi.

Za smetku se bral Čunek

Za Smetku se bral i lidovecký senátor Jiří Čunek, který dokonce žádal městský soud, aby jednání bylo veřejné. Podle něj je rozhodnutí soudu účelové.

„Peníze z konkurzu nejsou ještě zcela rozkradené a někomu zkrátka vadí, aby se pan Smetka dostal na svobodu příliš brzy,“ řekl Právu senátor.

„Jeho propuštění přitom doporučují všichni znalci, vězeňská služba i prvoinstanční soud. Proti jsou pouze žalobci, kteří ho ani neviděli a jeden soudce, který všechny žádosti zamítá,“ dodal Čunek.

Klienti Marvanové proti

Naopak další klienti z družstva Maják zastupovaní advokátkou a bývalou političkou Hanou Marvanovou byli proti Smetkovu předčasnému propuštění a trvali na jeho potrestání.

„Přímluvy poškozených klientů za propuštění jsem zaznamenala. Musím ale říct, že na mě se obraceli další klienti, kterým Smetka nikdy neuhradil ani korunu. Ti o jeho propuštění rozhodně nežádali,“ uvedla Marvanová.

„Pan Čunek je s panem Smetkou ve velmi dobrých vztazích, navštěvoval ho ve vězení, a jestli konkrétním individuálním lidem Petr Smetka něco slíbil, tak rozhodně ne většině poškozených klientů. Řada poškozených psala i soudu, že není pravda, že by požadovali propuštění Smetky,“ podotkla Marvanová.