„Pokud orgány činné v trestném řízení, jmenovitě pan státní zástupce, vystupují v médiích a říkají, že jsem poškodil stát, způsobil stamiliónovou škodu, tak mě tím poškozují a vytvářejí ve společnosti klima,“ uvedl Rath. „Pan doktor Jirát mě a mou rodinu výrazně poškodil,“ dodal bývalý poslanec.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Ratha k žádné škodě nedošlo a nikomu nic nechybí. Jirát kontroval tím, že se jednalo pouze o pokus o poškození zájmů Evropské unie.

„Atmosféra vede k tomu, že i pan prezident Miloš Zeman mě na veřejném mítinku označí za zloděje,“ pokračoval Rath. „Když není nikdo poškozen, nemůže být nikdo označen za zloděje,“ stojí si stále za svým bývalý hejtman.

Jirát prý může za blokování dotací

Naopak to byl podle Ratha Jirát, který poškodil Českou republiku, když „přehnanou medializací a nepodloženými tvrzeními“ vystrašil úředníky v Bruselu tak, že začali blokovat čerpání dotací.

Rathův advokát Adam Černý chce, aby Jirát uvedl v médiích své výroky o tom, jakou škodu Rath státu způsobil, na pravou míru. Soud Černý vyzval, aby si od státního zástupce vyžádal doklad o tom, že se tak stalo.

Soud teto návrh zaprotokoloval.

Kapesné pro syna

Mezi předloženými listinnými důkazy obžaloby se objevil i seznam s daty a čísly. David Rath po zhlédnutí dokumentu působil až pobaveně. „Nesouvisí to s ničím. Dělal jsem si přehled, kolik jsem dával synovi kapesné a kdy. Ty částky jsou v tisících, takže pokud tam je 1,0 nebo 1,5 znamená to tisíc, respektive patnáct set. Data i ty částky jsou irelevantní,“ konstatoval Rath.

Obžaloba dokument s čísly nijak nekomentovala. Není tak jasné, zda předpokládá, že byly míněny milióny.

Rathova spoluobžalovaná Lucia Novanská se ze středečního jednání omluvila. Soud pokračuje i po zbytek týdne.