Muž měl před devíti lety nastoupit do vězení za znásilnění několika žen.

„Této trestné činnosti se dopouštěl opakovaně i přesto, že již byl v minulosti za stejnou trestnou činnost odsouzen a podmínečně propuštěn. Soudem byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody,“ uvedl mluvčí. Poté, co převzal obsílku s výzvou k nástupu do výkonu trestu, se rozhodl, že uteče.

„Po dobu několika let se skrýval a žil v zahraničí. Nicméně novojičínští kriminalisté z oddělení pátrání po osobách zjistili jeho pobyt. Začátkem měsíce března minulého roku na základě vydaného mezinárodního zatýkacího rozkazu byl hledaný venezuelskými policisty zadržen a v měsíci březnu letošního roku byl eskortován do České republiky,“ řekl mluvčí s tím, že procedury spojené s vydáním muže českému státu se protáhly na několik měsíců.

Případ není jediným, kdy se podařilo odsouzeného, který prchal před spravedlností, zadržet v zahraničí. „Dalším hledaným byl 53letý muž z Nového Jičína, který byl v rámci mezinárodní spolupráce zadržen ve Španělsku na základě evropského zatýkacího rozkazu v rámci schengenského prostoru. Muž se skrýval od února roku 2012. Odsouzen byl pravomocně v roce 2013 za trestné činy zanedbání povinné výživy s výkonem trestu odnětí svobody v délce jednoho roku,“ dodal mluvčí.

V současné době pátrá novojičínská policie po více než 130 osobách, z toho u osmi hledaných jsou již vydány zatýkací rozkazy. „K těmto osobám je znám jejich současný pobyt v zahraničí, a tak po nich pátrají policisté v cizině. U dalších téměř 30 osob je zřejmé, že se nacházejí také v zahraničí, ale přesná adresa jejich současného pobytu není známa,“ doplnil Petr Gřes.