Ten byl kvůli tomu za úvěrový podvod přesně před rokem odsouzen na pět let do vězení a v současné době je ve výkonu trestu. Peníze od Rittigových právníků vylákal s tím, že je chtěl použít na údajně výhodné investování při algoritmickém obchodování na měnovém trhu. Ve skutečnosti ale žádný byznys neudělal a místo toho vypůjčenými penězi lepil finanční díry z minulosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jsou na něj exekuce

„Věřili jsme mu, protože jsme ho znali z minulosti,“ řekl k tomu Právu advokát David Michal z MSB Legal s tím, že Alexa své dluhy společnosti nesplácí, i když mu to soud uložil.

Na podnikatele jsou vyhlášeny exekuce, a zda začne masivní pohledávky splácet, je ve hvězdách. Jasné není ale ani to, komu vlastně zpronevěřené peníze původně patřily.

Jako poškozená je v rozsudku, jejž má Právo k dispozici, vedena společnost Armonet, která si prostředky podle všeho sama půjčuje a vydělává na úrocích, když takové peníze dále poskytuje na úvěr.

V orgánech firmy působí kromě Michala podle výpisu z obchodního rejstříku také jeho kolegové z MSB Legal Karolína Babáková a Marek Stubley. Jediným akcionářem této firmy je přitom společnost Cheerlade Holdings registrovaná na Kypru, za kterou podle dostupných informací stojí opět Michal s Babákovou.

Vazby na Čmejlu

Skupina advokátů z MSB Legal je nejčastěji spojována s Rittigem, ale kancelář dlouhodobě úzce spolupracuje také např. se spolumajitelem plzeňské Škodovky Markem Čmejlou, který byl nepravomocně odsouzen švýcarským soudem v rozsáhlé kauze divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Podnikatel Marek Čmejla

Podnikatel Marek Čmejla

FOTO: Petr Hloušek, Právo

A právě k němu vedou nitky i od Armonetu. Čmejla totiž v případu uhelných dolů figuruje coby jedna z hlavních tváří finanční skupiny Appian, která důlní společnost ovládla, ale jež také v minulosti vlastnila firmu Armonet.

Deník MF Dnes v této souvislosti loni informoval, že z Appianu v letech 2009 až 2011 tekly stovky miliónů korun do společnosti Fynerdale Holdings, ze které zase ve stejné době odešlo zhruba 700 miliónů korun na účty Armonetu.

Michal se k původu stovky miliónů, o kterou Armonet kvůli zpronevěře Alexy přišel, odmítl jakkoliv blíže vyjadřovat. „Byly to peníze vydělané věřitelem,“ řekl pouze Michal.

U soudu nicméně advokát podle informací Práva vypověděl, že vypůjčené peníze neměly s Appianem nic společného.

Vlastník Armonetu, tedy společnost Cheerlade Holding, každopádně v Česku figuruje prostřednictvím svých dalších dceřiných firem a také právníků kolem Michala hned v několika kauzách spojovaných s Rittigem, tedy v případech údajného tunelování společnosti Oleo Chemical, Nemocnice Na Homolce nebo pražského Dopravního podniku.