„Ve středu v 6.34 hod. se mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku srazil osobní vlak jedoucí z Jablonce nad Jizerou do Martinic v Krkonoších se spadlým kamenem,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Po nárazu zůstal v kabině zaklíněný strojvedoucí. Na jeho vyproštění hasiči použili hydraulické vyprošťovací nářadí jako nůžky, rozpínák i rozpěrný válec. Zraněného muže zafixovali ve vakuové matraci a transportovali necelých 400 metrů k mostu přes Jizeru, kde přistál vrtulník,” informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové bylo při nehodě ošetřeno celkem devět lidí. „V jednom případě si středně těžké zranění dolní končetiny vyžádalo transport leteckou záchrannou službou na traumacentrum liberecké nemocnice,“ uvedla Moravcová.

Na Semilsku narazil osobní vlak do skalního sesuvu a vykolejil.

FOTO: HZS Libereckého kraje, ČTK

Dalších osm lidí se zranilo lehce, převážně se jednalo o poranění nohou, hrudníku a hlavy. Většina z nich byla převezena na chirurgickou ambulanci v nemocnici v Jilemnici a dva lidé zůstali po ošetření na místě.

Strojvedoucí utrpěl středně těžké zranění

Strojvedoucí utrpěl středně těžké zranění

FOTO: HZS Libereckého kraje

Podle informací Drážní inspekce ve vlaku cestovalo celkem deset lidí. Středně těžká zranění utrpěl strojvedoucí. „Utrpěl poranění nohy, operace není v tuto chvíli nutná,” řekla mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná. Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 1,5 miliónu korun.

Místo nehody

Místo nehody

FOTO: Mapy.cz

Provoz na trati je momentálně zastaven. „Trať je zavalena skálou o výšce cca tři metry a o délce do 30 metrů. Po srážce vlaku se závalem došlo k jeho vykolejení,” uvedl Drápal a doplnil.

„Mimořádná událost se stala v oblouku, kde strojvedoucí viděl překážku na trati na poslední chvíli a měl jen malou šanci zareagovat, což potvrzuje i fakt, že nestihl po použití rychlobrzdy ani opustit kabinu strojvedoucího”.

Kvůli zatáčce viděl strojvedoucí zával na poslední chvíli

Kvůli zatáčce viděl strojvedoucí zával na poslední chvíli.

FOTO: HZS Libereckého kraje

Podle informací Českých drah je přeprava cestujících zajištěna náhradní autobusovou dopravou.