„Soud se nedomnívá - jak tvrdila obhajoba -, že by zde byla nějaká důkazní nouze. Skutková zjištění opřel o svědectví pana poškozeného a dnes slyšeného svědka,” uvedla předsedkyně soudu Denisa Durdíková s tím, že oba obžalovaní záměrně a účelově měnili svoje výpovědi, aby se vyhli potrestání.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Co se týče trestů, Pokornému pomohl fakt, že se nijak aktivně nepodílel na vyhrožování poškozenému muži při loupeži, ale pouze seděl v autě. Stejskal, který byl na rozdíl od Pokorného v minulosti odsouzen za násilnou trestnou činnost, dostal tvrdší trest. „Pachateli dvojí násilné trestné činnosti je na místě uložit přísnější trest. Soud považuje trest čtyři a půl roku za adekvátní,” uzavřela Durdíková.

Rozsudek je nepravomocný, obhájci obou obžalovaných se na místě odvolali. Případ tedy bude řešit Městský soud v Praze.

Podle státního zástupce Roberta Drobňáka se dostatečně prokázalo, že se skutek stal tak, jak je popsaný v obžalobě, a navrhl pro Pokorného coby spolupachatele sice mírnější, ale vzhledem k tomu, že je v podmínce, zároveň souhrnný trest. „Co se týče spoluobžalovaného Stejskala, mám za to, že jeho podíl je vyšší a v jeho případě navrhuji trest kolem poloviny zákonné trestní sazby,” uvedl v závěrečné řeči Drobňák.

To Jiří Švehla, Pokorného advokát, upozornil soud na různorodost výpovědí. „Ve výpovědích svědků jsou značné rozpory. Panují pochyby, zda byl můj klient vůbec účasten při loupeži,” podotkl Švehla.

Na to navázal i obhájce Stejskala, Michael Sonntag. „Je celkem jasné, že panuje podezření, že se obžalovaní mohli zúčastnit loupeže. Svědci ale popisují událost jinak než poškozený. Navíc je zde snížená věrohodnost poškozeného vzhledem k jeho podnapilosti. Sice nám tu dnes tvrdil, že byl veselý, ale 2,6 promile je dle mého soudu značná opilost,” řekl Sonntag.

Oba advokáti navrhli soudu obžalované zprostit obžaloby.

Poškozený nechtěl přijít

Předsedkyně soudního senátu Durdíková musela telefonicky doslova donutit poškozeného muže, aby se dostavil k výslechu. Ten se údajně obával přítomnosti pachatelů. I přes ujištění Durdíkové, že o jeho bezpečnost bude postaráno, se muž  snažil z výslechu vykroutit. Pomohlo, až když mu pohrozila vysláním policejní eskorty, aby ho předvedla.

Video

Zadržení mladíků odsouzených za přepadení hosta. Zdroj: Policie ČR

Když asi po dvou hodinách konečně poškozený dorazil, popsal soudu skutek tak, jak se podle něj stal. V Letňanech po práci a několika malých pivech si šel zahrát automaty, na kterých měl vyhrát asi 20 tisíc korun. V průběhu hry se seznámil s dívkou a mladíkem, kteří se mu představili jako sourozenci. Zval je na drinky, sám měl prý několik rumů s colou. Po chvíli jim nabídl, že by mohli společně jet do centra na diskotéku. Protože jeho známý řidič nepřijel, zavolali jiného.

Po několika minutách jízdy ale auto zastavilo, řidič auta poté po poškozeném muži požadoval výhru, poškozený mu ovšem dal pouze peněženku s několika tisíci. Auto poté odjelo a muž zavolal policii. Za chvíli se ale auto s obžalovanými vrátilo a řidič požadoval po poškozeném celou výhru, ten mu však řekl, že zavolal policii a auto raději odjelo.

Oba mladíci jsou momentálně v podmínce. Pokorný byl odsouzen k úhrnnému tříletému trestu s odkladem na pět let za krádež a omezení osobní svobody. Stejskal je v podmínce za vydírání se zbraní v ruce.

Pokorného dopadli policisté v dubnu na pražském Proseku. Jeho komplice pak o něco později ve Vinohradské ulici.

Pokorný vydržel na svobodě pouhé čtyři roky

Pokorný v lednu roku 2004 v Kmetiněvsi zavraždil a znásilnil svou třináctiletou spolužačku. Po devíti měsících se k činu přiznal, usvědčily ho vzorky DNA. U mladičkého vraha lékaři zjistili rozsáhlou duševní a sexuální poruchu. Chlapec si podle nich tehdy vraždu do posledního detailu naplánoval. Dívku nejprve zavraždil a poté ji sexuálně zneužil. [celá zpráva]

Po šesti letech, v lednu 2010, mu ale skončila ochranná léčba (do vězení nešel, v době vraždy byl stejně starý jako jeho oběť). Od té doby žije v Praze. [celá zpráva]