Předsedkyně trestního senátu NS Danuše Novotná sdělila, že Ježek se bránil přiměřeně.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Obrana obviněného mohla být na hraně přiměřenosti, ale rozhodně nebyla zcela zjevně nepřiměřená útoku,“ uvedl v návrhu pro NS na zproštění viny Ježkův advokát Jaroslav Mazůrek.

NS mu dal za pravdu. „Po obviněném nebylo možné vyžadovat, aby při tak razantním napadení, kdy při své váze a výšce upadl na záda na kapotu auta a poškozený se v jeho blízkosti oháněl pěstmi, dal ruce před sebe a nečinně přihlížel, zda bude nebo nebude následovat nějaký další útok. Měl právo se v této situaci bránit. Pokud někdo nějakým způsobem útočí, musí předpokládat, že na útok bude nějakým způsobem reagováno,“ řekla předsedkyně trestního senátu NS v odůvodnění zproštění viny.

V tomto konkrétním případě, doplnila, nešlo o nepřiměřený způsob obrany, původně obviněný naopak jednal v nutné obraně.

Rvačka o vrácení peněz 

Rvačka se odehrála v červnu 2011 v pražské ulici Milady Horákové. Jak uvedla Novotná, starší muž se domáhal na mladším navrácení finanční částky. Na motocyklu jel za dlužníkem, který seděl ve služebním nákladním automobilu odtahové služby, mířil k havárii. Tam podle svědka starší muž nejprve praštil rukou do kapoty náklaďáku a potom do mladšího prudce strčil.

Dotyčný i při své výšce 190 cm (o dvacet centimetrů více než útočník) upadl na kapotu a hned se začal bránit. Věřitele nejdříve udeřil pěstí do rtu, pak mu rozbil sluneční brýle a roztrhl obočí. Poškozený ztratil rovnováhu a padal na zem. Nešťastnou náhodou se mu noha zaklínila v tramvajové kolejnici a při pádu došlo ke komplikované zlomenině levé kosti holenní. Léčba trvala šest týdnů, poškozený má trvalé následky.