Celkem muži ve věku 29 až 40 let ukradli desítky vozidel a způsobili škodu za více než pět miliónů korun. Právo o tom informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner s tím, že tak rozsáhlý případ jihočeští kriminalisté v posledních deseti letech nepamatují.

Z kradených vozů zbyla často jen torza a jsou v policejních skladech. Na snímku je novinářům ukazuje mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

FOTO: Pavel Orhoz, Právo

”Muži si vyhlédli vůz z koncernu VW, nejčastěji Škoda Octavie, elektronicky jej otevřeli a pak převezli na velké parkoviště ve městě. Pokud se o auto během jednoho nebo dvou dnů nikdo nezajímal, zjistili tak, že v něm není elektronický vyhledávací systém, a vrátili se pro něj. Nakonec jej převezli do své dílny, kde jej rozebrali a rozprodávali na náhradní díly,“ ozřejmil Právu praktiky gangu Matzner.

Padělali doklady k zemědělským strojům 

Dále poznamenal, že dílnu, kde vozidla muži rozebírali, vydávali za autoopravnu.

„Muži však také zjistili, že ještě výnosnější než rozebírání kradených vozidel jsou zemědělské stroje. Ty brali v noci ze zemědělských družstev, převáželi je do lesa a ráno se s nimi vydali směrem do dílny. K těmto strojům padělali doklady a prodávali je,“ konstatoval policejní mluvčí.

Z kradených vozů zbyla často jen torza a jsou v policejních skladech. Na snímku je novinářům ukazuje mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

FOTO: Pavel Orhoz, Právo

Z vozidel často zůstala jen torza, protože muži je okamžitě rozebírali a jejich zisk byl oproti skutečné ceně vozů často minimální. Z jedné Škody Octavie v hodnotě 120 tisíc korun měli po prodeji náhradních dílů asi dvacet tisíc.

„Celkem muži odcizili asi 35 vozidel, která často museli identifikovat experti a specialisté na metalografii, protože pachatelé u nich vybrušovali či vyřezávali identifikační čísla součástek,“ podotkl vyšetřovatel Jaroslav Frčka s tím, že pětice mužů má za sebou už většinou trestní minulost.

Kriminalisté také nevylučují, že jim prokážou ještě další případy. Za krádež mužům hrozí až osm let vězení.