Dostali trest „jen“ za to, že obchodovaný alkohol neměl náležité označení a nálepky. „Odsuzují se ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na 5 let,“ vyřkla ve čtvrtek odpoledne ortel soudkyně příbramského soudu Soňa Protivová.

Ta je naopak zprostila viny ze zločinu ohrožení zdraví. „V nedbalosti dali do oběhu dva barely, ale opakovaně toto zboží odebírali a nikdy předtím nebylo závadné. Nemohli se tedy domnívat, že někoho ohrozí,“ odůvodnila soudkyně rozhodnutí.

Třetí obžalovaný Václav Puchmajer, který byl jen zaměstnancem firmy Leko a pracoval v ní jako řidič, byl zcela zproštěn obžaloby. „Po něm nelze požadovat, aby kontroloval zboží svého zaměstnavatele,“ uvedla soudkyně Protivová.

Státní zástupkyně se hned po vynesení rozsudku odvolala v neprospěch všech tří obžalovaných, obhájci Smrčinů si nechali lhůtu na vyjádření a obhájkyně Puchmajera se vzdala práva na odvolání.

Opakované kontroly

Všichni tři vinu odmítali a poukazovali na opakované kontroly celníků v jejich provozovně. Smrčina starší uvedl, že by nic podobného určitě neriskoval. „Jsem přesvědčen, že to nemohlo být od nás,“ řekl.

Podle něj se potřebovala svalit vina na někoho z příbramského regionu. Závadný alkohol se údajně prodával v restauraci v Bohutíně a v prodejně v Příbrami. V nemocnici skončili tři lidé.

Metanolová aféra v Česku začala v září 2012 a vyžádala si desítky obětí. Hlavní aktéři se zpovídali před soudem ve Zlíně, údajní míchači směsi dostali doživotí.