„Ostravští policisté v loňském roce opakovaně v tomto zařízení prověřovali a řešili přestupková i trestní jednání, a to i násilnou kriminalitu,“ řekl policejní mluvčí Petr Svoboda.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle člena personálu ústavu, který chce zůstat v anonymitě, je proto nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda by neměli mít zaměstnanci výchovných ústavů pro problémovou mládež statut veřejného činitele.

„Agresivita vzrůstá v celé společnosti a je to poznat i na výchovných ústavech. Myslím si, že společnost by na to měla reagovat. Mám ale obavu, že ta reakce přijde až tehdy, když se stane něco opravdu vážného. Pak už ale bohužel může být pozdě,“ říká pedagog z výchovného ústavu v Polance. „Netýká se to jenom nás, větší ochranu by zasloužili lékaři, záchranáři a podobně,“ dodává.

Problémy s drogami 

Mnohé by podle něj vyřešila také instalace kamerových systémů, které ale v ústavu nejsou. Zákon to s ohledem na soukromí mladistvých chovanců neumožňuje. „Je čas zamyslet se, zda ochrana soukromí těchto delikventů je důležitější, než ochrana bezpečnosti personálu,“ řekl vychovatel.

Napadení z konce dubna, kvůli kterému policie již obvinila pět chovanců, není první ani poslední. „Náš ústav je jeden ze dvou nejpřísnějších v republice, končí v něm děti s nejhoršími poruchami chování, které mají problémy s drogami a s opakovanou trestnou činností. Přitom pro nás platí stejný režim jako pro ostatní ústavy. Pedagogové jsou v nepřetržitém stresu a v obavách o svou bezpečnost. V minulém roce jsou zaznamenány i případy, kdy chovanec vychovatele fyzicky napadl bez jakéhokoliv varování. Prostě mu dal pěstí do obličeje,“ řekl.

Vztek přenášejí na vychovatele  

Zásadní problém je v tom, že většina mladistvých, kteří jsou v ústavu, si neuvědomuje, že jsou tam vlastní vinou. Svůj vztek přenášejí na vychovatele, které považují za své nepřátele. Jakékoliv snahy vysvětlit jim, že se do ústavu dostali vlastní vinou a že zaměstnanec ústavu není jejich nepřítel a dělá jen svou práci, se míjejí účinkem. „Převychovat můžete malé dítě, ale rozhodně ne někoho, komu je patnáct nebo šestnáct let,“ říká pedagog.

Jak Právo informovalo, pět mladíků ve věku od 16 do 17 let napadlo ve výchovném ústavu v Polance vychovatele, kterému vyhrožovali zabitím. Policie už všechny obvinila z přečinu nebezpečné vyhrožování.

Jeden z chovanců ho povalil na zem a hodil na něj těžký a blíže neupřesněný předmět. Další z vychovatelů potom přivolal policisty. Okresní soud v Ostravě jednoho ze stíhaných chovanců poslal do vazby, zbylé čtyři ponechal na svobodě, přestože policie i státní zástupce navrhovali uvalit vazbu i na ně.