Šabršula čelí podezření z jízdy autem v opilosti. Policie ho v úterý dočasně zprostila výkonu služby. Obviněn dosud nebyl.

Policisté našli Šabršulu minulý čtvrtek spícího za volantem v části Luhačovic Polichno na Zlínsku. Šabršula popřel, že vůz odstavený částečně v silnici řídil, dechovou zkoušku i krevní testy na alkohol ale odmítl. Policisté našli vedoucího územního odboru policie v autě poté, co je svědek upozornil na kličkující auto. Navíc na něm bylo uražené venkovní zpětné zrcátko na straně řidiče.

Řídila prý osoba blízká

Šabršula tvrdil, že byl jen spolujezdec a že auto řídila žena, jemu blízká osoba. Uvedl, že se se ženou nepohodl. Řidička prý poté zastavila vozidlo a odešla z něj. Šabršula si prý na místo řidiče přesedl poté, když zjistil, že automobil má rozbité zrcátko.

GIBS nyní bude prověřovat, zda policista automobil řídil, zda byl pod vlivem alkoholu a zda způsobil dopravní nehodu, při které jeho vozidlo přišlo o zrcátko.

Odmítnutí dechové zkoušky a krevních testů na přítomnost alkoholu ale již dnes vedení krajské policie přimělo k razantnímu kroku.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové zprostil při nepřítomnosti ředitele Bedřicha Koutného jeho zástupce, náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk Šabršulu dočasně výkonu služby vedoucího Územního odboru v Uherském Hradišti.

"Důvodně ho podezíráme ze spáchání závažného přestupku v dopravě, a sice odmítnutí podrobit se na výzvu policisty vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou," uvedla Macalíková.

S alkoholem prý měl problémy už dřív

Podle médií byl Šabršula kvůli alkoholu kázeňsky trestán již dříve. Se současným vedením krajské policie navíc nemá idylické vztahy. Od ledna 2013 byl z funkce vedoucího uherskohradišťského územního odboru přeložen na post zástupce vedoucího zlínského územního odboru. Do Uherského Hradiště se vrátil letos v lednu po zásahu tehdejšího ministra vnitra Martina Peciny, který postup vedení krajské policie vůči Šabršulovi neshledal jako správný.