Klaban, kterého znalci označili za velmi inteligentního, taktak prolézal jedním z brněnských učňáků, kam se mu ovšem moc chodit nechtělo. Při svém poflakování Brnem 23. září loňského roku narazil na zaparkované auto, v němž jeho majitel zapomněl pistoli. Dal si whisky na kuráž, pak popadl dlažební kostku, rozbil sklo u řidiče a pistoli i s plným zásobníkem si odnesl.

„Chtěl jsem vypadat jako frajer,“ vysvětlil své jednání Klaban, který hned po krádeži začal vyhrožovat svým známým, s kterými měl nevyřízené účty, že je postřílí.
Nakonec ale zbraň použil vůči naprosto neznámému mladíkovi, kterého potkal čirou náhodou.

Když osudný den 18. října procházel sídlištěm Lesná, oslovil ho prý cizí mladík s nabídkou na obstarání drogy. Klaban mu proto dal dva tisíce a poslal ho pro pervitin. Když se ale mladík vrátil bez drogy, došlo k hádce.

Ve vězení chce studovat

„On byl očividně zdrogovaný, říkal, že ty moje peníze někomu dal a že pro drogy za chvíli dojde. Pak jsme se ale začali hádat, došlo k potyčce. Já jsem měl s sebou pistoli zastrčenou za páskem, ona mi při tom propadla nohavicí na zem a on mi ji sebral. Vytrhl jsem mu ji, dal jsem do ní zásobník, když v tu chvíli on pro něco sáhl do kapsy a já vystřelil. Nechtěl jsem ho zabít,“ s kamennou tváří vypověděl Klaban před soudem.

„Obžalovaný zcela bezdůvodně použil zbraň při hádce o bagatelní částku. Rozhodně se nejednalo o nešťastný výstřel nebo sebeobranu. Svému protivníkovi nedal vůbec šanci na obranu nebo útěk,“ konstatovala předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Sám Klaban přijal verdikt bez mrknutí oka. „Je mi to moc líto, ale slova to nevrátí. Čas za mřížemi bych chtěl strávit studiem,“ zakončil mladík.