"Je těžké najít způsob, jak řidiče stoprocentně ochránit," řekl na dotaz předseda odborů Taxi Praha Pavel Jelínek. "Jak chcete zabránit v násilnostech člověku, který si do auta sedne s pistolí? Tomu žádná vysílačka ani GPS navigace předejít nemůže," uvedl s tím, že jeden ze zavražděných mužů, jejichž těla byla v pátek nalezena v pražské Uhříněvsi, byl jeho přítelem.

Policisté a záchranáři na místě tragédie

Policisté a záchranáři na místě činu

FOTO: Novinky

Každá prevence je ale podle něho vítaná. Stejně jako další i on tvrdí, že největší nebezpečí plyne z toho, když do auta přisedne zákazník přímo z ulice. Jednatel Profi Taxi Miroslav Žežulka proto říká, že nejúčinnější ochranou cestujících i řidičů je důsledné objednávání vozidel přes dispečink. V takovém případě odpadá úplná anonymita, existují mimo jiné záznamy v podobě telefonního hovoru s dispečery.

Taxikáři bez peněz 

Další ochranou je podle majitele Student Agency a provozovatele Tick Tack taxi Radima Jančury postupné omezování plateb v hotovosti. Hotovostní platby tvoří ve vozidlech zhruba polovinu všech plateb a postupně by měly dále klesat až k ideální pětině všech transakcí. Výhodou bílých taxíků Tick Tack je ale jejich zaměření spíše na firemní klientelu, kdy je platba fakturou nebo jiným bezhotovostním způsobem podstatně častější. Podle Jančury totiž současná série vražd nevypadá na vyřizování účtů mezi taxikářskými mafiemi, ale spíše na obyčejná loupežná přepadení.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté vyšetřují smrt dvou mužů v Uhříněvsi. Zdroj: Novinky

Bezpečnostní opatření kvůli podobným situacím mají řidiči pracující pro dispečink Profi Taxi v automobilech už od roku 2006. Žežulka ale podrobnosti odmítl komentovat s tím, že by se prozrazením efektivita celého systému podstatně snížila.

„Žádné nové informace k případu dvou mrtvých mužů nemáme. Kriminalisté potřebují čas na práci,” řekla v pondělí mluvčí policie Hana Jeřábková.

Policie o víkendu varovala před nebezpečím, které řidičům taxíků hrozí. V Uhříněvsi se našla těla mladíka a staršího muže, oba byli podle detektivů zavražděni v souvislosti se svým povoláním. Pražští kriminalisté aktuálně pátrají také po pachateli vraždy taxikáře, který byl nalezen v únoru v Praze 2. [celá zpráva]