Tyl dovezl při třech desítkách transakcí zboží za tři milióny korun. „Dovážel jsem zboží, které je v celé Evropské unii dovolené a není považováno za vojenský materiál. Všechny přístroje byly výhradně pro civilní použití. Firma, se kterou jsem v USA obchodoval, dělá přístroje pro noční vidění pro armádu i civilní použití. S těmi armádními ale vůbec neobchoduje, dají se dovézt jen ty civilní,“ hájil se u soudu Tyl.

„Je to technika vyrobená pro myslivce na pozorování zvěře nebo pro ostrahu objektů. Aby šlo o vojenskou techniku, musela by být vyrobena k armádním účelům, což se ale u námi dováženého zboží nestalo,“ dodal s tím, že s takovým zbožím se bez problémů obchoduje v celé unii, proto by měly stejné podmínky platit i pro Českou republiku.

Senát v čele s Alešem Novotným nakonec rozhodl, že je potřeba se ve věci obrátit na znalce, kteří by měli poskytnout vyjádření o využití přístrojů a také údaje o údajných legislativních nesrovnalostech provázejících obchod právě s touto komoditou. Verdikt v případu by mohl zaznít na konci května.