Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Michal Król se sice vzdal práva na odvolání, jenže obžalovaný si lhůtu ponechal. Macek před soudem nevypovídal. Soudce Igor Krajdl proto přečetl, co vypověděl před vyšetřovateli. „Malý pořád chodil s brekem domů, že mu ten kluk ubližuje. Už ani do školky nechtěl chodit,“ citoval soudce.

Muž policistům přiznal, že chtěl rodině malého agresora něco provést. Věděl, že klučík bydlí v sousedství jeho matky.

Lituji, že se to stalo, neměl jsem to tak řešit.odsouzený

Osudné noci šel do garáže a nalil si do PET lahve ředidlo, kterým prý chtěl rohožku pouze polít. Měl za to, že chemikálie ji rozežere. „Zdálo se mi ale, že se rohožce nic nestalo. Tak jsem ji zapálil. Zprvu to hořelo slabě, pak se to rozhořelo,“ popsal při výslechu Macek. To, že takřka celý byt zničil požár a že důchodce na následky otravy oxidem uhelnatým zemřel, se žhář prý dozvěděl z internetu. „Trápilo mě to, je mi to líto,“ přiznal vyšetřovatelům.

Musí zaplatit odškodné  

K výši trestu přispěl mimo jiné fakt, že Macek založil požár kolem druhé hodiny v noci. Podle soudce Krajdla totiž právě mezi 2. a 4. hodinou mají lidé nejtvrdší spánek, jejich orientace je horší a nejhůře se budí.

Podle rozsudku má žhář zaplatit poškozené rodině na bolestném a zdravotní pojišťovně více než 1,4 miliónu korun. „Lituji, že se to stalo, neměl jsem to tak řešit,“ kál se Macek po vynesení rozsudku a dodal, že vybral nejhorší možné řešení. „Nechtěl jsem nikoho ohrozit, vždyť tam bydlí má matka. Budu se snažit poškozené rodině pomoci,“ slíbil.

Útok se odehrál v noci 18. května 2012 v jednom z domů v ulici 17. listopadu v Havířově-Podlesí. V domě v době požáru bylo 22 lidí, šest z nich muselo do nemocnice k ošetření. Policisté od počátku vyšetřování předpokládali, že požár někdo založil úmyslně. Prošetřovali sousedské neshody i to, zda si pachatel nespletl byt. Stopy je nakonec přivedly k Mackovi, jehož matka v inkriminovaném domě bydlela.