Protože mladík nebyl vzat do vazby, může opustit Českou republiku a bude jen na něm, zda se vrátí na začátek soudního procesu.

„Došlo k překvalifikování trestného činu obecného ohrožení na výtržnictví a zároveň byl obviněn z nedovoleného ozbrojování,“ řekl Novinkám kriminalista, který případ vyšetřuje.

Vyšetřovatel již ve čtvrtek řekl, že výbuch se vymykal tradičním explozím, které před silvestrovskou půlnocí v centru Prahy slyšeli. „Z našeho pohledu to byla dost silná exploze. Myslel jsem si, že explodoval plyn v nějakém domě nebo že se mohlo stát to, co se stalo před několika dny v Rusku,“ uvedl kriminalista s odkazem na nedávné teroristické útoky v ruském Volgogradu.

Cvičné dělostřelecké granáty

Cvičné dělostřelecké granáty M115A2 Ground Burst Simulator

FOTO: Novinky

Dvacetiletý voják, který slouží na americké letecké základně Ramstein v Německu, hodil v ulici Dlouhá dva cvičné dělostřelecké granáty, než ho policisté zadrželi. Naštěstí nikoho nezranil. Granáty používá americká armáda k simulaci pozemní exploze, včetně zvukového efektu výbuchu. Jejich používání je v blízkosti lidí zakázáno.

Když mu policisté sdělili, z čeho ho viní, snažil se utéct. Muži zákona ho však zpacifikovali. Opilý cizinec se navíc snažil výbušky při zásahu policistů zahodit.