Klíče si převzali především proto, aby si už teď sami organizovali dodělávky v interiérech bytů. „Domů se ale ještě nevracejí, ještě to není úplný happyend. Práce, které hradila pojišťovna, už jsou dokončené, zbývající práce v bytech už si nájemníci budou hradit sami,“ popsal Petr Albrecht, předseda společenství vlastníků domů č. 40 a 41 ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku.

V domě zatím teče jenom voda. K elektřině a plynu se lidé budou moci připojit nejdříve v příštím týdnu. „Energie budou spuštěné až ve chvíli, kdy budou kompletní revize a budou znovu namontovány elektroměry a plynoměry,“ doplnil Albrecht, který předpokládá, že opravdu bydlet budou moci lidé z domu č. 40 nejdříve na konci příštího týdne.

Trosky domu ve Frenštátu pod Radhoštěm

Trosky domu po výbuchu

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Nebudou se ale stěhovat najednou. „Bude to záležet na tom, jak si kdo zařídí dodělávky v bytech. Žádné slavnostní stříhání pásky se konat nebude. V domě se bude stále pracovat, především ve společných prostorách. Ještě nějaký čas tam lidé budou nuceni žít tak tak trochu v polních podmínkách,“ přiblížil Albrecht.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranné práce ve Frenštátě

Výbuch plynu v bytovém domě zapříčinil pravděpodobně sedmapadesátiletý Antonín Blažek, s nímž měli ostatní nájemníci dlouhodobé spory. Měl dluhy, o byt přišel v exekuci a měl se vystěhovat. Policejní vyšetřování tragédie ale ještě neskončilo.

V troskách domu v noci na 17. února letošního roku zemřelo kromě Blažka ještě dalších pět lidí, včetně tří dětí. Třípatrový dům se šesti byty výbuch plynu a následný požár zcela zničily. Na jeho místě po dohodě přeživších vlastníků s městem už nikdy bytový dům stát nebude.