V dovolání Borčova obhajoba tvrdila, že Vrchní soud v Praze rozhodl v rozporu s důkazy. Muž prý vraždu nespáchal a měl být uznán vinným pouze neposkytnutím pomoci. Obhajoba také zpochybnila tvrzení o mimořádné surovosti útoku, což je významná přitěžující okolnost.

Podle Nejvyššího soudu si však útočníci skutečně počínali brutálně, přestože věděli, že zdravotní stav bezdomovce je špatný a že již po první sérii ran upadl do bezvědomí. "Surovost a brutalita útoků umožňují učinit závěr, že obvinění chtěli poškozeného usmrtit nikoliv běžným způsobem," napsali soudci v usnesení.

Vražda se stala v prosinci 2011. Zaměstnanec bezpečnostní agentury Borč, kterému tehdy bylo necelých 50 let, a jeho dvacetiletý partner Švejda popíjeli u Borče v bytě alkohol. Spolu s nimi tam byl i pětapadesátiletý bezdomovec, který v bytě přechodně bydlel.

Vinu házeli jeden na druhého 

Pohádali se, Borč údajně muže napadl a Švejda se k útoku přidal. Dvojice svou oběť mlátila téměř dvě hodiny do trupu a do hlavy, Borč na bezdomovce opakovaně dupl, pobodal ho v obličeji a kuchyňským nožem a kleštěmi mu od hlavy oddělil pravé ucho.

Napadený utrpěl zlomeniny žeber a hrudní kosti, krvácení do mozku a další zranění. Jeho bezvládné tělo zabalili pachatelé do prostěradla, naložili na kárku a ukryli v potoce, kde je zamaskovali větvemi a rákosím. Oba údajní útočníci pak na sebe u soudů navzájem svalovali vinu. Borč tvrdil, že vrahem je Švejda.