Kvůli čemu policie Grygárka, Janouška, Rittiga a další prověřuje, Právu sdělila Rittigova advokátka Karolína Babáková. Janoušek, Rittig a spol. měli tvořit organizovanou skupinu, která těžila z údajně zmanipulovaných tendrů, například Lesů ČR nebo Povodí Vltavy.

Lobbisté měli mít nadstandardní vztahy s Grygárkem a policie je podezírá, že jej ovlivňovali, aby se staral o zametání jejich kauz pod koberec.

Podnikatel Ivo Rittig

Ivo Rittig

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Grygárek, u něhož policie provedla domovní prohlídku, se pro Právo v reakci podivil, že se podobné informace dozvídá z médií. Má prý k dispozici dokument, kde se hovoří pouze o jeho „blíže nespecifikovaném jednání“. Jakékoli zásahy ve prospěch Janouš­ka, Rittiga a spol. ale odmítá.

„Žádné nadstandardní vztahy”

„Nic takového šetřeno nebylo. Já nevím, co dělali nebo nedělali, já jsem s nimi žádné nadstandardní vztahy neměl. Jestli nyní běží nějaké řízení, to já nevím. Já jsem více než tři čtvrtě roku mimo státní zastupitelství. A když jsem tam byl, tak se žádné takové řízení nevedlo. Ergo jsem nemohl jakýmkoli způsobem v tomto směru působit,“ uvedl.

Lobbista Roman Janoušek

Roman Janoušek

FOTO: Aleš Pospíšil, ČTK

Babáková řekla, že policie měla při domovní prohlídce u Rittiga hledat mimo jiné smlouvy mezi ním a Grygárkem. Informace o údajné existenci podobných kontraktů advokáta rozhořčila. „To je tak absurdní, nesmyslné a nepravdivé, že to mohu jenom popřít,“ poznamenal.

Vlastní kontakty se zmíněnými lobbisty z minulosti označil za sporadické. Již dříve vysvětloval, že s Janouškem komunikoval před pár lety kvůli pojistné události ohledně bytu. Když se nyní Právo zajímalo o kontakty s Rittigem, Grygárek hovor ukončil s tím, že má jednání.

Serveru Lidovky.cz nedávno sdělil, že jejich „naprosto sporadické kontakty skončily před drahnou dobou“.

„Pan Rittig nepopírá, že se znají. Popírá ale, že by on jakýmkoli způsobem ovlivňoval vyšetřování,“ uvedla Babáková.