Strážníci po příjezdu tloukli na dveře a zvonili, zevnitř však nepřicházela žádná odezva a z druhé strany zámku byly zasunuty klíče. Navíc zjistili, že důchodkyně, která měla být podle všech předpokladů uvězněna v bytě, má závažnější problémy s krevním tlakem.

„Hlídka Jednotky operativního zásahu měla obavy o její život, a tak se rozhodla sestoupit pomocí slaňovací techniky na balkón bytu ze střechy. Vstup do místnosti usnadnily strážníkům otevřené balkónové dveře. Uvnitř ležela na posteli seniorka, která sice byla při vědomí, nemohla se však hýbat ani komunikovat. Protože vše nasvědčovalo tomu, že utrpěla cévní mozkovou příhodu, přivolali strážníci okamžitě záchranáře, kterým zpřístupnili byt. Zdravotníci ženu převezli na vyšetření do nemocnice,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci Jednotky operativního zásahu se věnují nejrůznějším specializovaným činnostem. Mezi ně patří také slaňování, které trénují na továrních komínech, budovách a třeba na skalách v Moravském krasu.

Práce ve výškách bývá při výcviku samozřejmě spojena s tréninkem záchrany lidí, například jejich vyprošťováním z hloubek a podobně. Někteří z brněnských strážníků jsou přímo certifikovanými instruktory slaňování.