„Stejně jako u ostatních obviněných byl i u něj shledán důvod vazby koluzní, tedy že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky, případně spoluobviněné nebo jinak mařit trestní řízení,“ řekl na adresu Pohůnka mluvčí Okresního soudu Ostrava Alexandr Dadam.

Dodal, že vojenský zpravodajec se jako jediný z obviněných vzdal stížnosti proti usnesení.

V průběhu dne rozhodoval soudce o osudu celkem sedmi obviněných. Šest z nich poslal do vazby, přičemž čtyři z nich si proti usnesení o vazbě podali stížnost a jeden si ponechal lhůtu.

Zatímco pětice mužů: Roman Boček, Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek, a spolu s nimi Nagyová skončili ve vazbě, poslední ze sedmi obviněných, šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, bude stíhán na svobodě.

Video

Rozhovor s právníkem Jany Nagyové Eduardem Brunou

Zdroj: Pavel Karban, Právo

„Jmenovaný se opakovaně k vytýkanému jednání doznal, a i sám státní zástupce navrhl jeho propuštění. Právě s ohledem na tuto skutečnost,“ sdělil Dadam s tím, že šestice vazebně stíhaných osob bude umístěna ve vazebních věznicích v Ostravě, Olomouci a Brně. Údaje o tom, kde byl kdo umístěn, neměl.

Podle mluvčí okresního soudu absolvovali státní zástupci desetihodinový maratón bez přestávky a stejně tak i soudce, který o všech sedmi návrzích rozhodoval.

„Jedná se o poměrně netradiční a náročný výkon, protože se jedná o složitou a spisově i rozsáhlou trestní věc a týká se sedmi obviněných. Tím pádem vám běží jedna lhůta pro rozhodnutí o vazbě pro sedm lidí, a musíte se vlézt do 24 hodin. Trestní řád je neúprosný, pokud by to soudce nestihl, musel by rozhodnout o propuštění ze zadržení. V daném případě se vše stihlo, jak mělo,“ popsal Dadam.

Ten potvrdil, že k soudu už dorazil návrh na vzetí do vazby i na dalšího exposlance ODS Marka Šnajdra. Soudce o něm bude rozhodovat v neděli po obědě.