"Soud dnešním rozhodnutím s ohledem na zdravotní stav obžalovaného upustil od potrestání. Konstatoval ale, že dosavadní ústavní léčba byla neúspěšná. Proto nařídil jeho umístění do detenčního ústavu, který má přísnější režim než psychiatrické léčebny. Jde o věznici, ve které pracují psychiatři," vysvětlil mluvčí soudu Jiří Křivský.

Délku pobytu v tomto zařízení soud nestanovil. Určil pouze to, že jednou za rok bude zdravotní stav odsouzeného mladého muže znovu posuzován. Pokud se zlepší, mohl by se časem vrátit zpět do psychiatrické léčebny. Na svobodu by se ale už dostat neměl.

Rozhodl jsem se ho zneškodnit. Byl to strašný neřád. Pořád se pral.odsouzený muž

Osmadvacetiletý obžalovaný se k činu přiznal. Chtěl tak ukončit dlouhodobé spory s mužem, který podle něj obtěžoval všechny pacienty, rozbíjel nábytek a jedl jejich sladkosti. "Rozhodl jsem se ho zneškodnit. Byl to strašný neřád. Pořád se pral. Říkal, že mě zabije," řekl muž, kterého do léčebny poslal soud na ochrannou léčbu v roce 2006.

Oběť byla přivázaná k posteli

Podle státního zástupce trvaly konflikty mezi oběma muži delší dobu. Souzený se vzájemnou rivalitu rozhodl ukončit vraždou. Využil toho, že jeho sok spal přivázaný k posteli. V noci na 25. května 2012 se vplížil do jeho pokoje, přistoupil k němu a šest minut jej škrtil. V té době v místnosti spali další dva pacienti. Jeden z nich se dokonce probudil a šel na záchod.

Souzený mladý muž byl před časem zbaven způsobilosti k právním úkonům. Podle soudce to ale nevylučuje jeho trestní odpovědnost. Navíc znalci v přípravném řízení konstatovali, že jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly sníženy jen nepatrně.