„S nárokem na náhradu škody jsme se připojili k trestnímu řízení. Nyní bude záležet na soudu, jak o našem požadavku rozhodne,“ řekl Právu krajský policejní ředitel Jaromír Kníže.

A to všechno kvůli podfuku při přijímacím řízení do služebního poměru, kdy Čada jako doklad o středoškolském vzdělání předložil falešné maturitní vysvědčení. „Zaměstnavatele tím uvedl v omyl a tudíž mzdu a další finanční náležitosti pobíral neoprávněně,“ uvedl žalobce, který Čadovo jednání posoudil jako trestné činy podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny.

Škodu jsme vyčíslili na více než pět miliónů korun. Je to součet všech finančních náležitostí od mzdy, přes kázeňské odměny, cestovné, ošatné až po výsluhový příspěvek.státní zástupce

Čada nastoupil k policii v roce 1996. Se žádostí o přijetí tehdy předložil notářsky ověřenou kopii maturitního vysvědčení, podle které ukončil středoškolské vzdělání na gymnáziu v Podbořanech.

Vypracoval se na pozici nižšího velitele zásahové jednotky a později zastával místo spojené s agendou zbraní. Do civilu odešel na vlastní žádost v roce 2011, kdy už měl nárok na výsluhový příspěvek.

„Škodu jsme vyčíslili na více než pět miliónů korun. Je to součet všech finančních náležitostí od mzdy, přes kázeňské odměny, cestovné, ošatné až po výsluhový příspěvek,“ dodal statní zástupce. Ten už také nechal Čadovi zajistit část majetku a odstřihl jej od příspěvku za službu, který teď chodí na zvláštní účet. To se Čadovi nelíbilo, a tak si podal stížnost. Soud ji zamítl.

Anonymní udání

Průšvih vyplaval na povrch loni. Čadu někdo udal. „Asi čtrnáct dní před tím, než ukončil služební poměr, jsme obdrželi anonymní udání. Protože šlo o vážné obvinění, tak jsme to jeli prověřit do školy, odkud měl maturitní vysvědčení. Tam nám sdělili, že jde o padělek a že takový člověk tam nikdy nestudoval,“ řekl k tomu policejní šéf Kníže s tím, že celou záležitost předal Generální inspekci bezpečnostních sborů, která zahájila vyšetřování.

Falešným maturitním vysvědčením se Čada neoháněl jen při nástupu k policii, ale později ho použil také k tomu, aby se dostal na vysokou školu. Předložil ho při příjímacím řízení ke studiu na Právnické fakultě v Plzni. To mu vyšlo a získal bakalářský titul.

Podle rektorky Západočeské univerzity Ilony Mauritzové by mu ale měl být vysokoškolský titul odebrán. „V našem systému vzdělávání nemá ten předchozí stupeň, a to je maturita. Pokud se prokáže, že padělal maturitní vysvědčení, tak by padlo i jeho vysokoškolské vzdělání,“ prohlásila Mauritzová. Upozornila ale na to, že fakulta nemůže podrobně zkoumat pravost každého dokumentu předloženého žadateli o studium. „Jestliže je maturitní vysvědčení na správném papíře, má vodotisk a všechny patřičné podpisy a razítka, jen těžko se pak dá na první pohled odhalit padělek,“ doplnila rektorka.

Čada se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat. Nyní pracuje v Národním parku Šumava. „Nastoupil jako traktorista a dělník v pěstební a těžební činnosti. Na tuto pozici nepotřeboval prokázat žádné vyšší vzdělání, stačilo jen základní,“ uvedl mluvčí Správy národního parku Šumava Pavel Pechoušek s tím, že rozhodujícím kritériem při přijetí bylo osvědčení pro práci s motorovou pilou a řidičák na traktor a náklaďák.