O prvním očekávaném usnesení informoval v pátek ostravský soudce Igor Krajdl. V kauze Union banky bylo stíháno pět lidí.

„Senát se sešel ve čtvrtek a v neveřejném jednání rozhodl o zastavení trestního stíhání všech obžalovaných. V tuto chvíli už mají obhájci rozhodnutí v datových schránkách. U rozsudku, který je naplánován na 22. ledna, se přesto pravděpodobně sejdeme. Mám předběžné informace, že nejméně jeden z obžalovaných bude na vyhlášení rozsudku trvat,“ řekl Krajdl.

Vzhledem k amnestii však soud může maximálně vyhlásit verdikt o vině nebo nevině těch z obviněných, kteří si stížnost podali. V případě viny už nevyhlásí trest.

Případu zkrachovalé Union banky se amnestie týká proto, že trestní stíhání trvá déle než osm let. V kauze jsou obžalovaní Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Tomáš Seidler a Alena Pejčochová. Právě poslední uvedená trvá na tom, že si verdikt soudu chce poskytnout. V jejím případě ale státní zástupce ve své závěrečné řeči navrhoval zproštění.

V agendě Krajského soudu v Ostravě jsou ještě dvě známé kauzy, kterých se kontroverzní část amnestie trvá - jde o případ krachu Moravia Banky a také o kauzu zkrachovalé Českomoravské družstevní záložny. Oba spisy nyní leží u Vrchního soudu v Olomouci, ke kterému se nepravomocně odsouzení odvolali.