Kotrouše zadržela policie loni 25. listopadu cestou od majitele autoservisu Josefa Jíši se 150tisícovým úplatkem.

Podle obžaloby, kterou má Právo k dispozici, šlo o doplatek 350tisícové částky, kterou měl Jíša na žádost šéfa strážníků odvádět kvartálně za to, že nepřijde o lukrativní zakázku na údržbu vozového parku městské policie. O ten v inkriminované době pečoval už patnáct let a stará se o něj dodnes.

Kotrouše policie ve spolupráci s Jíšou sledovala už delší čas a bankovky, s nimiž ho zadržela, byly označené. Podle názoru obžaloby je tak případ víceméně jasný. Zvlášť když veřejná zakázka s názvem Autoservis vozového parku, kterou v září 2010 vyhlásil pražský magistrát a v níž Jíšovi hrozilo, že o svůj džob přijde, byla skutečně týž měsíc zrušena. Za zadavatele totiž v zadávacím řízení figuroval Kotrouš osobně.

Nemusel jednat na vlastní pěst

Jenže před soudem by mohla vyplout na povrch i jiná interpretace vyděračského příběhu. Totiž že šéf městské policie nejednal na vlastní pěst a v pozadí celé akce stál někdo z vedení pražského magistrátu.

Samotnému Jíšovi měl Kotrouš tvrdit, že jde o provizi pro poradce primátora Bohuslava Svobody (ODS). Od podnikatele žádal pravidelnou kvartální platbu ve výši 5 procent z celkové zakázky, což zdokumentovali i detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na odposlechnutých nahrávkách jejich schůzek.

Policie Kotrouše sledovala už na předchozím setkání s Jíšou, kde mu měl podnikatel předat 200 tisíc korun. Po něm vešel šéf strážníků do budovy magistrátu a vyšel už bez peněz.

Podle státní zástupkyně Jany Hercegové se Kotroušovo tvrzení, že pracoval na základě instrukcí primátorových poradců, nepotvrdilo.

I tak lze očekávat, že právě veřejná výpověď samotného Kotrouše může přinést řadu skandálních informací.

Exřediteli městské policie hrozí až 12letý trest vězení, obžalován je ze zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Na přelomu loňského roku strávil tři měsíce ve vazbě.

Případ dostal na stůl senát soudce Kamila Kydalky, který v poslední době řešil například mediálně sledované kauzy tzv. vlčích dětí, které měli rodiče izolovat od světa v bytě na pražských Vinohradech, nebo sexuálního zneužívání mladých florbalistů trenérem Markem Jarochem.