Kökény měl podle obžaloby od prosince 2010 do letošního května opakovaně týrat svou o šest let mladší družku, se kterou vychovával syna. Poškozenou slovně a fyzicky napadal. Sprostě jí nadával a mlátil ji pěstí do obličeje, kopal ji do zad, ledvin či nohou a vyhrožoval zabitím. Nejméně třikrát ji ohrožoval nožem, v jednom případě jí nůž beze slova přiložil ke krku, díval se jí do očí, a až poté, co se rozplakala, ruku stáhl.

Žena několikrát utrpěla drobná zranění a pohmožděniny po celém těle, lékaře nikdy nevyhledala. Ze strachu o sebe a svého syna se o svém trápení dlouho nikomu nesvěřovala, natož aby informovala policii.

Trpělivost jí došla letos 25. května, kdy její agresivní přítel ohrozil syna.

Nechal dítě viset z balkónu

Obžalovaný chytil tehdy sotva ročního chlapce v podpaží a vyzvedl ho přes zábradlí balkónu ve čtvrtém patře panelového domu. Přitom se díval na matku dítěte a čekal na její reakci.

„Vyběhla jsem na balkón, chytla syna za boky a vytrhla mu ho z ruky. Utekla jsem zpět do obývacího pokoje, lehla si s ním na matraci a přikryla vlastním tělem, aby mi malého nemohl znovu vzít,“ vzpomínala v úterý poškozená před soudem na okamžiky hrůzy.

Obžalovaný René Kökény tvrdí, že je nevinný.

Obžalovaný René Kökény tvrdí, že je nevinný.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Běsnění Kökényho tím neskočilo. Svou partnerku začal jako smyslů zbavený kopat, čímž jí způsobil oděrky po celém těle. Když se po několika minutách uklidnil, začal podle obžaloby poškozené vyhrožovat, že pokud se synem od něho odejdou, uřízne oběma hlavu a stejný osud potká také její rodiče. Přes drsné výhrůžky našla poškozená odvahu a konečně přivolala policii. Soud následně na žádost státního zástupce poslal agresora do vazby.

Z ní byl Kökény v úterý eskortován do jednací síně. Během hlavního líčení opakovaně tvrdil, že partnerku nikdy neuhodil. „To není můj styl řešení problémů. Jsem nevinný ve všech bodech obžaloby,“ dušoval se. Připustil pouze verbální útoky, přičemž hádky podle něj většinou iniciovala žena. Údajně mu vyčítala, že po ztrátě zaměstnání si nehledá novou práci a jenom sedí doma.

Podle poškozené stály ale za jejich konflikty maličkosti, které obžalovaného vytočily k nepříčetnosti, například nedohuštěná omáčka k obědu. Největším problémem domácnosti byl nedostatek peněz. Jindy chorobně žárlivý Kökény tak posílal družku „šlapat“, aby něco vydělala. Ta si však finance na živobytí, ale také na sportovní sázky, automaty a pervitin, který obžalovaný příležitostně požíval, půjčovala od rodičů.

Své bývalé družky rovněž týral

Tvrzení obžalovaného, že by na družku nikdy nevztáhl ruku, má zásadní trhliny. Jeho dvě předchozí životní partnerky mají totiž s jeho agresivním chováním stejně neblahé zkušenosti.

Před soudem vypovídala žena, která s ním měla zhruba půlroční známost. Po asi měsíci žití ve společné domácnosti ji prý Kökény brutálně napadl v koupelně, mlátil ji pěstí do obličeje a surově kopal do různých částí těla. Žena na něj po útoku podala trestní oznámení. Když však zjistila, že s ním čeká dítě, trestní stíhání stáhla a ve snaze zachránit situaci se k příteli vrátila. Ten ji však nadále ponižoval a týral. Když pak v důsledku zranění, které jí Kökény svým jednáním způsobil, musela jít na potrat, od agresora nadobro odešla.

Soudce Miroslav Čapek odročil hlavní líčení na neurčito za účelem předvolání dalších svědků. Zároveň nechal zpracovat odborný posudek na věrohodnost poškozené a zjištění, a zda netrpí syndromem týrané osoby.