Obviněný padesátiletý sanitář čelí obžalobě, že loni v září během tří dnů měl celkem čtyřikrát zneužít invalidu na vozíku. Mladý muž je po dětské mozkové obrně odkázaný na pomoc druhých. Na tvrzení, že ho sanitář osahával a pokusil se i o pohlavní styk v době, když byl v nemocnici v Novém Bydžově, nadále trvá.

„Důvěřoval jsem mu zpočátku, chtěl mi dokonce dělat osobního asistenta. Když se mě později snažil znásilnit, vše se otočilo a začal mi vyhrožovat a zastrašovat,“ uvedl sedmadvacetiletý invalida s tím, že bojuje i za ostatní. Podle jeho slov má indicie, že se o to sanitář pokoušel i u více lidí.

Kolegyně se propuštěného sanitáře zastala

Obžalovaný sanitář i jeho obhájkyně se k případu odmítají vyjadřovat. „Nevěříme tomu, že by něco takového udělal,“ uvedla u soudu jedna ze zdravotních sester. Obžalovaný nicméně dostal v nemocnici výpověď za hrubé porušení pracovního řádu.

Ve středu u soudu vypovídali znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Podle psychologa Jiřího Kablana je poškozený vozíčkář značně nevěrohodný. Reagoval prý na otázky často výbuchem smíchu. Podle psychologa by takto nereagoval, pokud by opravdu prožil traumatický zážitek. Podle jeho závěru netrpí poškozený psychickou újmou.

Lékařka poškozeného naopak u svého pacienta u soudu potvrdila posttraumatickou stresovou poruchu, kterou trpí.

Další znalec, který vyšetřoval obžalovaného a konstatoval, že netrpí žádnou sexuální deviací, ale homosexuální praktiky mu během vyšetření přiznal.