Do databáze hledaných osob se podle olomoucké policejní mluvčí Marie Štrbákové dostal kvůli tomu, že na něj soud v úterý vydal příkaz k dodání do výkonu trestu.

"Většinou to probíhá tak, že po nějakou dobu monitorujeme jeho pohyb a při vhodné příležitosti jej zadržíme. Na stránkách policie musí viset, protože je na něj vydán příkaz k dodání do výkonu trestu," řekla Štrbáková.

Smetana v týdnu napsal, že se bude vyhýbat zadržení. Už dříve uvedl, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je pouze komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý také jako volič touto cestou komunikoval. V práci jej policisté už nezastihnou. V pondělí po odpracování směny podal na vlastní žádost výpověď, prý nechtěl svého zaměstnavatele vystavovat nepříjemné situaci. [celá zpráva]

Strach nemá

Smetanovi za vyhýbání se vězení hrozí nyní i další stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Muž však uvedl, že z postihu strach nemá. "Kdepak, z ještě větších problémů strach nemám, jsem přesvědčen, že dalšími postihy by se akorát znemožnila vládnoucí garnitura," napsal.

Třicetiletý bývalý řidič DPMO podle svých slov pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 000 Kč.

Soud Smetanovi uložil, aby škodu uhradil, což udělal. Vedle toho si však měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Smetanu potrestala soudkyně Markéta Langerová, manželka tehdejšího lídra ODS v Olomouci Ivana Langera. Na své spojení s politikem sama tehdy před začátkem jednání upozornila s tím, že se ale podjatá necítí. Smetana tehdy také uvedl, že ji za podjatou nepovažuje, stejně tak reagoval i státní zástupce.