Informoval o tom v pondělí mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Policie se případem zabývá od roku 2004, kdy zmíněná brněnská firma nakoupila přes 18 miliónů litrů leteckého petroleje. Z toho podle policistů bylo ale prolétáno jen zhruba 2,5 miliónu litrů. Zbylých asi 16 miliónů litrů prý bylo míseno s motorovou naftou a následně dodáváno čerpacím stanicím jako palivo pro auta.

Formálně byla ale spotřeba paliva podle policie deklarována předepsaným způsobem, tedy pro leteckou přepravu. Letecké palivo je při užití pro leteckou přepravu totiž osvobozeno od spotřební daně.

Při vyšetřování kriminalisté podle mluvčího zjistili, že vedle ředitele a předsedy představenstva firmy se na zmíněné činnosti podíleli další dva muži. První z nich se jako majitel několika společností údajně v roce 2004 dohodl s již obviněným ředitelem "leteckého přepravce" na odběrech leteckého paliva. Nákupy petroleje prý přitom financoval přes čtyři firmy, které ovládal. Po smíchání s motorovou naftou měl zařizovat distribuci takto vzniklého paliva do sítě čerpacích stanic, uvedl mluvčí.

Druhý nově obviněný muž na základě instrukcí od ostatních obviněných podle policistů řídil odvoz leteckého paliva z jeho úložiště na další místa a zajišťoval jeho míchání s motorovou naftou.

Dva obvinění jsou stíháni na svobodě. Další je ve vazbě pro jinou trestnou činnost a poslední obviněný je v souvislosti s jinou kauzou ve vězení, doplnil Ibehej.