Podle detektivů z Národní protidrogové centrály se fentanyl zatím distribuuje zejména na severní Moravě. „Poprvé jsme tam tuto drogu zaznamenali před dvěma lety, ale nyní již nejde o náhodný výskyt,“ řekl k tomu Právu šéf protidrogové jednotky Jakub Frydrych.

Podle něj se k nám fentanyl dováží z pobaltských zemí, zejména z Estonska. Kvůli nové droze už před dvěma měsíci Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti rozeslalo varování všem nízkoprahovým organizacím a kontaktním centrům, které pracují s dlouhodobě závislými uživateli drog.

Riziko je obrovské

„Nastavení dávky je totiž velmi obtížné, proti heroinu totiž stačí jen nepatrné množství. Riziko předávkování je skutečně velmi vysoké,“ poznamenal šéf střediska Viktor Mravčík.

„Zatím nemáme informace o tom, že by se tato látka na černém trhu masivně vyskytovala, ale ostražitost je určitě na místě,“ uvedl Mravčík s tím, že právě v Estonsku představuje fentanyl na drogové scéně velký problém, ve větší míře se začíná šířit i na sousedním Slovensku.

Podle Frydrycha se fentanyl na černém trhu prodává v podobné formě jako heroin, tedy jako hnědý prášek, a to za cenu jen o málo vyšší. „Vzniká tak nebezpečí záměny. Pokud je někdo zvyklý na nekvalitní a ředěný pouliční heroin z klasického trhu a dá si stejnou dávku fentanylu, tak je taková dávka smrtelná,“ vysvětlil šéf protidrogové centrály.

Zatím jedinou organizovanou pětičlennou skupinu distribuující na Ostravsku fentanyl zadrželi detektivové z protidrogovky začátkem srpna. Při razii zadrželi 250 gramů fentanylu v hodnotě zhruba půl miliónu korun.