Policie podle ní prověřuje podezření ze tří trestných činů omezování osobní svobody, sexuálního nátlaku a nebezpečného pronásledování. Za to hrozí až čtyři roky vězení. Obvinění Bartáka, který nyní údajně pobývá v Turecku na dovolené, ale zatím nepadlo.

„V tuto chvíli je tam pět poškozených žen, všechny u něj pracovaly,“ sdělila Právu Rybenská. Poslední údajnou obětí měla být 22letá dívka, kterou Barták podle její výpovědi v červenci zadržoval na Filipínách.

„Všechny ty případy jsou jako přes kopírák, protože on (Barták) se choval pořád stejně,“ řekla v pondělí Právu matka jedné z poškozených, která si přeje zůstat v anonymitě.

Její dcera podávala vysvětlení na policii už letos v dubnu, na případ jejího údajného obtěžování Bartákem na lékařském kongresu v Karlových Varech kriminalisty upozornil aktivista Jan Šinágl. „Pracovala pro něj několik měsíců. Dcera prožila šok, sesypala se z toho a poškodilo jí to zdraví,“ uvedla matka postižené.

Dcera nastupovala normálně do zaměstnání jako asistentka prezidenta modřanské kliniky. Žádné sexuální služby samozřejmě ve smlouvě nejsoumatka jedné z dívek

Zároveň s prověřováním případu se policie intenzivně zabývá také s podezřením na možné zanedbání povinností samotných policistů v dříve šetřených oznámeních.
„V té věci je nařízena vnitřní kontrola směrem do policie, zda tam nedošlo k nějakému pochybení. Vedení policie čeká na její výsledky,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Dívky označuje  za prostitutky

Samotný Barták, který i po filipínském skandálu volně vycestoval do zahraničí, není na svém mobilním telefonu dostupný. V pátečním rozhovoru pro Českou televizi označil své asistentky za placené prostitutky, které měly poskytování sexu svému šéfovi v pracovní smlouvě.

Byly to prostitutky, argumentuje Barták, který měl bít asistentky. Zdroj:ČT 24

Poškozené jeho výroky šokovaly. „Nejenže těm holkám zničil život a zdraví, ale ještě je bude špinit,“ uvedla už citovaná matka jedné z poškozených.

„Dcera nastupovala normálně do zaměstnání jako asistentka prezidenta modřanské kliniky. Žádné sexuální služby samozřejmě ve smlouvě nejsou a nebyly domluvené ani mimo smlouvu,“ dodala žena.

Podle jedné z dívek, která se před dvěma lety u lékaře ucházela o práci asistentky, Barták už při pohovoru dával najevo, že mu jde o sex. Ukazoval jí prý fotky z pracovních akcí, kde nějaká dívka ležela na manželské posteli zahalená jen ručníkem. „Na jedné fotce byl i Barták, jak jde nahý do moře,“ popsala ČTK 28letá Zuzana. Nabídku práce poté odmítla.

Od mediálních vystoupení Bartáka se v pondělí distancovali i jeho společníci ve vedení modřanské polikliniky, kde je Barták čestným prezidentem. „K otázce služeb osobního charakteru nebo dokonce sexuálních služeb sdělujeme, že pracovní smlouvy, ani dodatky k těmto smlouvám, které jsou v rámci Polikliniky Modřany se zaměstnanci uzavírány, takováto ustanovení o podobných službách neobsahovaly a neobsahují,“ podotkli společníci František Fencl a Jitka Novotná.