Policie se obávala, že stejně jako jeho spoluodsouzený Miloš Skořepa uprchne do zahraničí, uvedl ve čtvrtek na webových stránkách tiskový mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Kriminalisté zatkli pětatřicetiletého Šika v Evropské ulici ve 13:00. "Protože nebylo jisté, zda je či není ozbrojen, zadržení provedla zásahová jednotka," uvedl mluvčí. Akce byla podle něj podrobně naplánovaná, trvala jen několik vteřin. Muže již převzala vězeňská služba. Do vězení měl nastoupit před týdnem.

Šika odsoudil loni v květnu pražský městský soud, letos jeho verdikt potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Bývalý manažer vyvedl peníze z Galileo Real v roce 2005 bez souhlasu představenstva na konto do Švýcarska. Podnikatel Skořepa je pak použil na soukromé aktivity. Souzen byl jako uprchlý, v lednu 2009 byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl propuštěn na kauci. Soud mu uložil 8,5 roku vězení.

Skořepa slíbil zhodnotit peníze

Skořepa slíbil Šikovi, že mu pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real. Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale (SG). Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.

V březnu následujícího roku proto napsal podnikatel dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom peníze rozesílal na svá další konta, některé si pak v hotovosti vybral.

Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Porušil prý pracovní smlouvu, nicméně z toho neměl žádný finanční prospěch. Tvrdil, že ho podvedli Skořepa s podnikatelem Františkem Savovem, který v kauze vystupoval jako svědek.

Šik se Skořepou mají podle rozsudku také zaplatit společnosti Galileo Real 96 milionů korun a úroky. Zbylá část ze ztracené půlmiliardy se vrátila ze švýcarské banky po dohodě o narovnání.