Policisty odsoudil letos na začátku roku už Okresní soud v Ústí nad Labem, oba se ale na místě odvolali.

Ústečtí policisté se podle soudu pokusili zvýšit objasněnost trestných činů. Na začátku února 2009 prý zfalšovali výpověď muže podezřelého z krádeží a vymysleli si jeho doznání. Muž tvrdí, že se k trojici krádeží nepřiznal. Výpověď sice prý podepsal, ale až později zjistil, že jsou v ní i krádeže, které nespáchal. „I náš senát ve vztahu ke svědectví vyhodnotil jeho výpověď jako věrohodnou, stejně jako soud 1. stupně,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce zpravodaj Tomáš Plha.

Kolegové odsouzených policistů neskrývali po skončení soudu své rozhořčení. "Je to precedentní rozhodnutí. Teď může každý lump říct, že policista jeho výpověď zfalšoval, a projde mu to. Počkejte, až se to mezi nimi rozkřikne," řekl jeden z nich. Podle policistů také není možné, aby si policista vymyslel fakta uvedená ve výpovědi, jako je telefonní číslo, údaje o příjmech či momentálním bydlišti obviněného.

S rozsudkem nebyl spokojen ani obhájce odsouzených policistů Luboš Hendrych. „S rozsudkem nesouhlasím. Klientům rozhodně doporučím dovolání k Nejvyššímu soudu a ústavní stížnost,“ řekl po skončení jednání.