Dospěl k závěru, že matka chlapce odvezla protiprávně a má ho vrátit do jeho bydliště v Rakousku, kde se narodil a dosud žil, řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Žena musí chlapce vrátit do deseti dnů. Nezáleží na tom, jestli se proti soudnímu rozhodnutí odvolá. "Tento typ rozsudku patří mezi předběžně vykonatelné rozsudky," uvedla Stočková. Znamená to, že kdyby žena chlapce nevrátila, mohou nastoupit soudní vykonavatelé.

Češka se loni 22. prosince v doprovodu své matky sešla se synem a jeho šestatřicetiletým otcem na společné návštěvě vánočních trhů v Linci. Tam se synem zmizela a odjela s ním do domovského města poblíž polských hranic.

Soudy rozhodovaly o výchově dítěte několikrát. Nejdřív chlapce český soud svěřil do výchovy matce, později, v roce 2008, rozhodl rakouský soud o svěření do otcovy péče. Toto rozhodnutí označil za platné i šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Úřad sídlící v Brně se přeshraničními únosy dětí zabývá.

Chlapcův otec už před Vánocemi vyjádřil naději, že matka "v zájmu dítěte" sama povolí a dítě přivede, aby se mohlo vrátit do známého prostředí otcovy rodiny a mateřské školy.