Třetí obžalovaný, Pavel Pavlica, dostal podmíněný trest za omezování osobní svobody.

Soudkyně rozdíl ve výši trestu vysvětlila tím, že u Dudiče je výrazně polehčující okolností, že se hned přiznal a spolupracoval s policií, pomohl také usvědčit kumpána.

„Obžalovaný Mikula po celou dobu trestního řízení neprojevil žádnou lítost a popíral, že by se činu dopustil,“ řekla soudkyně Šárka Skalská.

Vyhlášení rozsudku byl přítomný také napadený muž, který považuje za spravedlivé, že jeden dostal více a druhé méně vysoký trest.

„Nepřiznal se, tak dostal víc, dobře mu tak,“ řekl napadený muž. Ten dodnes trpí velkými zdravotními problémy.

Napadený muž utrpěl rozsáhlá povrchová i vnitřní zranění a přežil jen díky shodě náhod a náročné lékařské pomoci, včetně transplantace kůže na zadní části těla. „Zase mi to začalo hnisat,“ doplnil ve středu.

Za hlavní pachatele obžaloba označovala Petra Dudiče, který automobil řídil, a Jakuba Mikulu, jenž pomáhal oběť přivazovat na lano.

Obžalovaný Jakub Mikula u soudu.

Obžalovaný Jakub Mikula u soudu.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Pavel Pavlica jako jediný není ve vazbě. Byl obžalován jen z omezování osobní svobody kvůli tomu, že muže pomáhal před samotným aktem pomsty naložit do kufru automobilu, kterým pak dva hlavní pachatelé odjeli na odlehlé místo nedaleko města Šenov.

„Chtěli jsme ho jen vystrašit. Kdybych věděl, jak strašně to dopadne, snažil bych se tomu zabránit,“ tvrdil dříve u soudu Pavlica.

Incident se začal odehrávat loni 23. května v časných ranních hodinách před jednou z restaurací v Šenově, kde tři kamarádi popíjeli spolu s dalšími lidmi.

Obžalovaný Petr Dudič u soudu.

Obžalovaný Petr Dudič u soudu.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Najednou jsem dostal zezadu ránu. Spadl jsem na zem, a když jsem se vzpamatoval, začali jsme útočníka pronásledovat,“ řekl obžalovaný Jakub Mikula s tím, že mladíka, který ho napadl, pronásledovalo více lidí, nakonec ovšem zůstali jen tři.

Když se pronásledovaný ztratil z dohledu, nasedl opilý Petr Dudič za volant svého auta, přibral ještě Mikulu a Pavlicu a začali muže v okolí restaurace hledat. To se jim podařilo. Nejprve ho zbili a pak naložili do kufru auta. Pak poodjeli několik stovek metrů, vysadili Pavlicu, který se chtěl vrátit do restaurace, a už jen ve dvojici pokračovali na odlehlé místo.

Tam muže vytáhli z kufru a podle obžaloby se ho nejdříve pokoušeli svázat. Když se jim to nepodařilo, omotali mu lano kolem nohy a jeho druhý konec přivázali k autu. Zatímco Mikula podle obžaloby přivázaného muže přidržoval, Dudič se s autem rozjel a Mikula pak k němu za jízdy přistoupil.

Muže pak táhli více než 1300 metrů po polní i po asfaltové cestě. Pak ho odvázali a ujeli pryč. Těžce zraněného mladíka našel náhodný svědek, který přivolal lékařskou pomoc. Dudič se u soudu ke všemu přiznal, ale tvrdí, že jeho úmyslem nebylo zabíjet. „Nepředpokládal jsem, že bude mít nějaké zranění,“ řekl u soudu.