O aktivitách švýcarské justice informoval Český rozhlas. Někdejší premiér i bývalí ministři již výslechy absolvovali.

Výslechy se týkají například exministra práce Vladimíra Špidly a obchodu Miroslava Grégra.

Zeman: privatizovali jsme pouze menší část

"Vypověděl jsem přesně totéž, co jsem říkal v parlamentu, odcitoval jsem zápis ze zasedání vlády a popřál jsem vyšetřovatelům plný úspěch v jejich jednání," uvedl expremiér Miloš Zeman.

Následně dodal, že jeho vláda prodala státní podíl v Mostecké uhelné za 650 milionů korun. "V parlamentu jsem tehdy citoval Mladou frontu, což byl protivládní deník, a já jsem říkal, že i tento deník uznal, že vládě se podařil zázrak, když to prodala za tak vysokou cenu," uvedl Zeman.

Mosteckou uhelnou podle Zemana z větší části privatizovala ještě předchozí vláda Václava Klause. "Na nás už zbyl menšinový podíl, a protože se s ním nedalo nic dělat, tak jsme ho prodali," řekl. Koupila ho podle Zemana společnost Appian Group, ve které pracoval bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu Jacques Degrott. "Dost pochybuji, že by to byla podvodnická společnost," uzavřel.

Právní pomoc Švýcarsku

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Irena Válová potvrdila, že zástupci švýcarské prokuratury tento týden pobývají v Česku, aby byli přítomni výslechům, které provádí česká policie a státní zástupci. Vše se odehrává v souvislosti s právní pomocí, o kterou Švýcarsko požádalo.

Válová ovšem odmítla potvrdit, že výslechy souvisí s kauzou Mostecké uhelné. "My nevíme, jaký případ vyšetřují. Hledají zdroj peněz," uvedla pouze.

Místopředseda a ministr práce a sociálních věcí někdejší Zemanovy vlády Vladimír Špidla řekl, že byl vyslechnut jako svědek. "Odpověděl jsem na všechny otázky bez problémů," uvedl. Na dotaz, co si myslí o případu privatizace Mostecké uhelné, odpověděl, že nemůže dělat žádné závěry. "To je na vyšetřujících orgánech, aby to udělaly," dodal. Špidla odmítl říci i to, kde ho policie vyslechla. "Nesdělila to policie a zřejmě ví proč," uzavřel.

Možné praní špinavých peněz

O zájmu švýcarské strany vyslechnout české politiky informovala v srpnu nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.  [celá zpráva]

Švýcarská justice podle dřívějších zpráv médií prověřuje podezření z možného praní špinavých peněz vůči bývalým manažerům Mostecké uhelné. Tamní úřady dokonce měly zmrazit na jejich účtech v přepočtu více než deset miliard korun.