"Státní zástupce obvinění z vraždy zastavil. V době vraždy byl Heidinger nepříčetný, a nebyl tedy trestně odpovědný. Současně (státní zástupce) navrhl krajskému soudu, aby pro něho uložil zabezpečovací detenci," řekl týdeníku Sedmička náměstek krajského státního zástupce Petr Žižka.

Vražda českobudějovického hudebníka a jeho ženy se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra města. Mladý muž nejdřív vyhrožoval matce a jejímu druhému manželovi, známému hudebníkovi Pavlu Malhockému. Vloupal se do jejich bytu a dvojici zastřelil. Podezřelého muže později zadržela německá policie v Pasově. Hudebníkovi prý Heidinger již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl.

Heidinger pak rozeslal z vazby dopis, v němž uvedl, že ho oba rodiče týrali. "Psal to v době, kdy u něj psychiatři vysadili léky. Teď je v ústavu v Praze, užívá medikamenty a všeho lituje," řekl jeho advokát Milan Miškovský.

Rodina obětí nechce, aby vraha pustili

Heidingerův nevlastní bratr Mikuláš Malhocký už dříve možné týrání popřel. K rozhodnutí státního zástupce řekl, že je to "lepší varianta řešení". "Doufám, že ho nepustí za rok," uvedl Malhocký. Rodina obětí zvažovala odvolání, ale to by zřejmě vzhledem k odborným posudkům nemělo smysl. Proto doufá, že soud nařídí umístění do hlídaného zářízení odkud by nemohl  Heidinger, kdykoli odejít.

Případy, kdy Heidinger matce a otčímovi vyhrožoval, se zabývala policie. Dvakrát případ posoudila jako přestupek, jednou jako trestný čin, na základě posudku psychiatra ale případ odložila.

Manželé policisty přivolali večer před vraždou s tím, že je syn opět napadl. Hlídka sepsala protokol a vydala se mladíka hledat, ten se později vrátil a zabíjel. Inspekce kvůli tomu navrhla stíhat tři policisty, dalších pět by mohlo dostat kázeňské tresty. Nejvyšší státní zástupkyně navíc viní z chyby i soudního znalce, který navrhl jen ambulantní léčení.