Pražský vrchní soud Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětileté vězení. Od června 2007 je na útěku.

Policie uvedla, že se na Pitrovu stopu dostala v souvislosti s prověřováním případu praní špinavých peněz. "V rámci tohoto prověřování získali detektivové závažné informace o kontaktech a pravděpodobném výskytu hledané osoby, na kterou byl soudy v České republice vydán evropský i mezinárodní zatýkací rozkaz," uvedl Šlachta v tiskovém prohlášení.

Policie začala spolupracovat se švýcarskými kolegy a podařilo se jí zjistit, že se hledaný prokazuje falešnými doklady. Přesto se mu podařilo zmizet.

Pitrova vila v Jesenici

Pitrova vila v Jesenici

FOTO: Milan Malíček, Právo

"Detektivové ÚOOZ trpělivě shromáždili další potřebné informace, vytěžili z nich maximum, a zahraničním kolegům znovu předali poznatky takříkajíc 'na zlatém podnosu',“ konstatoval Šlachta. Na základě toho byl Pitr v pondělí zatčen.

Vzhledem k tomu, že u sebe neměl žádné doklady, bylo potřeba nejprve potvrdit jeho totožnost. To se definitivně podařilo ve středu odpoledne.

Ministerstvo se pokusí dostat Pitra do ČR

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve vysílání ČT uvedl, že jeho resort vytvořil speciální tým, který připraví žádost o Pitrovo vydání. To by mohlo proběhnout na základě Evropské úmluvy o vydávání, neboť ČR nemá se Švýcarskem podepsanou separátní dohodu.

Pospíšil dále uvedl, že ministerstvo nechá přeložit veškeré rozsudky, které se týkají Pitrových kauz. Zároveň chce prodloužit 18denní lhůtu, která se pro vydávání uplatňuje. Materiály následně předloží švýcarským resortním kolegům.

Pospíšil zároveň upozornil, že vydání rozhodně nebude automatickou záležitostí.

Kauza Tomáše Pitra

Pražský vrchní soud Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětileté vězení. Podnikatel stále tvrdí, že se podvod nestal.

NS dal následně Pitrovi a s ním odsouzenému Miroslavu Provodovi novou šanci na obnovu řízení. Návrhem na obnovu se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Státu měli způsobit škodu asi 51 miliónů korun. Nyní obžalovaní dostanou příležitost uplatnit nové důkazy. Provod si část trestu odpykal a letos byl propuštěn na svobodu.

Zdroj: ČTK