„Žena ze zlodějské skupinky dokonale využila dobroty důchodkyně. Tvářila se jako horkem znavená žena v jiném stavu. U výtahu požádala starou paní o trochu vody. Mezitím, co ji důchodkyně bezelstně vpustila do svého bytu a šla s ní až do kuchyně napustit vodu do její plastové lahve, se někdo jiný vplížil otevřenými dveřmi dovnitř a šmejdil,“ uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová a dodala, že paní přišla o veškeré své úspory, které měla schované doma v „zaručených“ úkrytech.

Tento případ je vzhledem k výši odcizené částky na Náchodsku nejzávažnější, není však jediný. O čtyři dny dříve, ve stejné ulici jen o pár desítek metrů dál, podobným způsobem okradla zlodějská skupina jinou důchodkyni. Tentokrát staré paní zmizelo téměř 50 tisíc korun. Policisté mají důvod se domnívat, že se v obou případech jednalo o stejné pachatele.

„Žena, která kontaktuje důchodce, je tmavovlasá, světlejší pleti. Je asi 20 až 30 let stará, má zavalitou postavu se silnými stehny. Mluví česky, ale ne zcela dobře, prý s polským přízvukem, může se však jednat také o jiný slovanský jazyk, slovenštinu, ukrajinštinu a podobně. Jakékoli informace policisté uvítají na bezplatné lince 158,“ žádá Prachařová.

Policisté z Náchoda jen za minulý týden evidují tři takové případy. Obracejí se proto na občany, aby si všímali podezřelých návštěv před domky a byty starých lidí. A aby své dříve narozené příbuzné stále a stále před podobnými hyenami v lidském hávu varovali.