"Jednoho z podezřelých policisté zadrželi přímo při předání peněz," potvrdila Právu mluvčí krajské policie Andrea Kávová. Podle informací Práva k tomu došlo v karlovarském obchodním centru. Druhého pak lapili později v Praze. Muž, který si převzal úplatek, zastupoval investora, jeho komplic je manažerem hlavní stavební firmy, která zakázku dostala.

Ve své režii to měli detektivové od okamžiku, kdy se na ně poškozený podnikatel obrátil s tím, že nikomu nic platit nebude, a to i s tím rizikem, že vypadne z takto fungujícího systému a už si nikde neškrtne. Průběh schůzky, kde byly předány označené bankovky, policisté monitorovali.

Podezřelí muži ve věku 31 a 38 let byli vyslechnuti, státní zástupce dal souhlas s jejich zadržením. K soudu už také dorazil návrh na vzetí do vazby. Jsou obviněni z přijetí úplatku a hrozí jim až osm let vězení.

Je to vůbec poprvé, co se policistům podařilo korupci mezi firmami v tak velkém rozsahu dostat do podoby trestního řízení. Podle detektivů zabývajících se problematikou úplatkářství mezi soukromými subjekty je karlovarský případ ale pouze špičkou ledovce.

„O korupci mezi firmami se otevřeně hovoří, ale vyšetřování většinou ztroskotá na neochotě spolupracovat ze strany poškozeného subjektu. Firmy pod vidinou výhodné zakázky raději zaplatí něco bokem, než aby přišly o kšeft a ještě se zapletly do trestního řízení,“ vysvětlil jeden podnikatel.