Hlavní obsah

Kauza Čunek může být po jiných rozsudcích znovu otevřena

Právo, Radim Vaculík

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Jihlava

Jihlavský okresní státní zástupce Arif Salichov má zvážit, zda nepožádat soud o znovuotevření již skončené údajné korupční aféry někdejšího vicepremiéra a nyní senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Vyzvali ho k tomu státní zástupci z Přerova poté, co v těchto dnech prostudovali písemné znění rozsudku přerovského soudce Jiřího Barboříka.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Jiří Čunek na archivním snímku

Článek

Ten odsoudil v lednu k nepodmíněným trestům uprchlého podnikatele Romana Vaškůje a také Petra Šmiřáka za to, že se pokusili podplatit hlavní svědkyni Čunkova případu Marcelu Urbanovou, aby změnila svou výpověď. Právu to v pátek sdělil přerovský žalobce Miroslav Stoklásek, který kauzu Vaškůj dozoroval.

„Ve středu jsem obdržel ten obsáhlý rozsudek soudce Barboříka, který má 135 stran, a nyní ho studuji. Je to velmi podrobné a musím se v tom zorientovat. Dopředu k tomu ale nebudu dávat jakékoli vyjádření,“ nechtěl Salichov předjímat, zda podnět k soudu podá, či nikoli.

Promlčecí lhůta brzo vyprší

V Čunkově uzavřeném případu přitom běží 2,5letá promlčecí lhůta, která končí letos 19. května. Pokud do té doby soud z případného podnětu žalobce Salichova trestní řízení neobnoví, případ už nepůjde nikdy otevřít.

Právě Salichov zastavil Čunkovo stíhání v listopadu 2007 s tím, že se skutek, tedy převzetí půlmiliónového úplatku v únoru 2002, nestal.

Barbořík to v písemném verdiktu, jehož kopii má Právo k dispozici, zpochybňuje. Napsal, že Čunek věděl o nezákonných aktivitách Vaškůje a Šmiřáka vůči Urbanové. Dokonce prý s nimi spolupracoval, když podepsal omluvný dopis pro Urbanovou. Barbořík je přesvědčený, že kdyby o tom Salichov věděl, mohl by na obhajobu Čunka nahlížet jinak. Čunek přitom u soudu vypovídal, že o ničem nevěděl a s Vaškůjem nebyl téměř v kontaktu.

Podle Barboříkova rozsudku si ale Čunek s Vaškůjem psali desítky SMS, a to zásadně v době, kdy Čunek nebyl na území ČR, dokonce i v den Vaškůjova zadržení policií v březnu 2007. Podle Barboříka se tedy nabízí otázka, jaký motiv vedl Čunka ke spolupráci s obžalovanými podnikateli, aby získali čestné prohlášení Urbanové o tom, že k žádnému uplácení nedošlo.

„Pokud Jiří Čunek kategoricky popíral převzetí úplatku, pak jediným možným a logickým vysvětlením jeho součinnosti s obžalovanými Vaškůjem a Šmiřákem je, že jím vedená obhajoba v jeho vlastní trestní věci byla nepravdivá,“ napsal v rozsudku Barbořík.

Čunka to nepřekvapilo

Čunka nový vývoj v jeho kauze podle vlastních slov nepřekvapil. „Je to pouze vaření z vody a v tuto chvíli jednoznačná snaha ukázat, že útok je dobrou obranou,“ reagoval pro Právo na Barboříkův rozsudek i postup přerovských žalobců.

Připomněl, že nikdy nepopíral pravost svého podpisu na omluvném dopise Urbanové, nicméně prý nikdy neviděl onen samotný text tohoto dokumentu, natož aby ho psal. „Jim se to všechno vrátí, a to velmi brzy,“ naznačil Čunek, že domnělé útoky na něj ze strany některých soudců, žalobců či policistů budou mít zřejmě ještě dohru.

Anketa

Měla by se znovu otevřít kauza Čunek?
Ano
86,2 %
Ne
13,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2037 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám